Připomínáme si svaté Konstantina a Metoděje. Kam za nimi v našem regionu?

5. 7. 2018 · 1 minuta čtení · 4 fotografie
V dnešní sváteční den, 5. července, si připomínáme působení Konstantina (Cyrila) a Metoděje na našem území. Přišli sem z řecké Soluně v roce 863, hlásali víru ve srozumitelné řeči a jedním z nejdůležitějších počinů bylo prosazení staroslověnštiny jako bohoslužebného jazyka. Konstantin pro něj vytvořil také písmo nazývané hlaholice.
V nejbližším okolí Hustopečí uctívají tyto věrozvěsty hned dvě místa, která stojí za prohlídku. První tip na výlet je do Boleradic. Dřevěné sochy Cyrila a Metoděje shlížejí na malebnou vesnici z nejvyššího místního kopce Nedánova. Kousek od soluňských bratrů stojí i šestadvacet metrů vysoká rozhledna. Ta nabízí výhledy do širokého okolí a za příznivého počasí jsou vidět například vrcholky Bílých Karpat, kopce Ždánického lesa nebo obrysy Chřibů. Z Boleradic navigují k rozhledně směrové tabule a cesta je vhodná také pro cykloturisty.
30236
Dřevěné sochy Cyrila a Metoděje shlížejí na Boleradice z kopce Nedánov
30233
Zde stojí i 26 metrů vysoká rozhledna, která nabízí výhledy do okolí

Druhým zajímavým místem je Údolí kapliček v Křepicích. Ze tří kapliček je jedna zasvěcená právě svatým Cyrilovi a Metodějovi. Stojí nad studánkou, ze které se podle pověsti nechávali lidé od bratrů křtít. Druhá legenda zase vypráví o tom, že Metoděj při kázání omdlel díky velkému horku a Konstantin udeřil do skály, ze které vytryskla občerstvující voda. V krásném přírodním areálu jsou k vidění ještě kapličky Panny Marie a svatého Gorazda, dřevěná sousoší, mezi kterými rovněž nechybí bratři ze Soluně, a křížová cesta, kterou vybudovali místní farníci a vysvěcena byla v roce 2002.
30234
Kapličku, která je zasvěcená věrozvěstům, postavili místní nad studánkou, jejíž vodou bratři křtili 

30241
V celém areálu v Křepicích, kterým prochází i křížová cesta, najdete i sousoší Cyrila a Metoděje
-hrad-

odebírejte přes RSS