Slunovrat rozdělil vinařské bratrstvo. Ale jen na chvíli...

27. 6. 2022 · 2 minuty čtení · 13 fotografí · 1 video
Téma Víno
Na otázku, jak nejlépe oslavit začátek astronomického léta, znají hustopečští odpověď už několik let – samozřejmě s vínem! Ani letos tomu poslední červnový pátek nebylo jinak. Vinaři z ulice Vinařské i Na Hradbách proti sobě nastoupili na Hustopečském Slunovratu a po roce opět bojovali o svou čest v nelehkých vinařských soutěžích.


První disciplínou byl tradiční slalom, kde vinaři poměřovali nejen svou rychlost, ale také kapacitu plic. „Měli to tak trochu ze života vinaře, etiketovali, lahvovali… druhá soutěž byla spíše klidnější, bylo to zaměřeno spíš na logiku a znalosti vinařů. Jednalo se o poznávání odrůd dle aromatických látek, hroznů a charakteristiky. A třetí soutěž bylo klasické přetahování lanem,“ popisuje jednotlivé disciplíny organizátorka Karolína Hrnčiříková.

Slalom i přetahování jsou disciplíny, které už mají obě soutěžící strany dobře nacvičené. Zádrhel však přišel v druhé části zaměřené především na znalosti. ,,Moc se jim nedařilo, vzhledem k tomu, že z deseti maximálních bodů každý tým získal jen po jednom bodu,” směje se Karolína Hrnčiříková.

I přes neskutečné úsilí na obou stranách konečné výsledky hovořily jasně – svůj titul opět po roce obhájili vinaři z ulice Na Hradbách, a kromě dobrého pocitu si tak odnesli i putovní cenu. Nejlepší výkon předvedli hlavně u lana. ,,Netrénujeme, my samozřejmě hodně pracujeme, ale tam je nejdůležitější nezanedbat životosprávu a přibrat. To je ta zásadní výhoda, kterou my tady uplatňujeme,” prozrazuje tajemství úspěchu kapitán ,,hradebního týmu”, Pavel Košulič.

Ačkoliv před pár lety vzniklo Hustopečské vinařské bratrstvo, které spojuje jak vinaře z ulice Vinařské, tak Na Hradbách, soutěživost v obou týmech neustává. ,,Jsme sice celek, většina z nás je v Hustopečském vinařském bratrstvu, ale ta rivalita tady prostě je a my jim nic nedarujeme,” říká Košulič.

Po vítězných oslavách se oba vinařské týmy opět stmelily a společně provedly každoroční rituál pálení svatojánských věnců, při kterém vyslovili přání dobré úrody a pořádné sklizně. Nakonec si všichni připili a zábava mohla pokračovat v otevřených sklepech na obou uličkách. Na Vinařské návštěvníky zdrželo folklorní vystoupení hustopečského Krajcárku a následně tóny kapely Pouliční Somráci.

Na Hradby kromě lahodného vína lákal také harmonikář Ondřej List, který procházel ulicí a nezdráhal se zahrát jakoukoliv písničku na přání. Počasí bylo jako vysněné a po celých Hustopečích panovala příjemná nálada spojená s oslavami začínajícího léta a nekonečně dlouhých dnů. 

A vinaři už se nemohou dočkat další vinařské akce. ,,Nejbližší akce, kterou plánujeme, je Zarážení hory, které se bude konat na konci prázdnin, potom budeme pochopitelně spolupracovat na Burčákových slavnostech, následuje svatý Martin a tak dále,” jmenuje zbytek událostí vinař Košulič.

Kromě událostí spojených s vínem nás toho v létě v Hustopečích čeká mnohem víc – tak zůstaňte ve střehu a kontrolujte náš kalendář akcí! -slam-

odebírejte přes RSS