Šmardovo divadlo nabídlo několik žánrů

10. 11. 2021 · 3 minuty čtení · 13 fotografí · 1 video
Téma Kultura

Dlouholetá tradice Šmardova sousedského divadla, podobně jako u jiných akcí, byla v minulém roce přerušena. Přesto se však letos ochotníkům podařilo na divadelní přehlídku navázat naprosto bez problémů.


Šmardovo sousedské divadlo otevírá podzimní divadelní sezonu v našem městě už po třiadvacáté. Tato nesoutěžní divadelní přehlídka amatérských souborů své jméno získala podle pedagoga, hudebníka, učitele hudební školy, ale také varhaníka ve zdejším kostele – pana Antonína Šmardy – kterého pamětní desku najdete na budově ZUŠ na Komenského ulici. „Pan Antonín Šmarda neskládal pouze muziku pro orchestry, ale také pro divadla, když byla potřeba. Byl to nesmírně kulturní člověk, který pro kulturu a hudbu celý život žil. Víme, že byl také jedním z iniciátorů družby se slovenským městem Modra hned po druhé světové válce. Tato družba byla přerušena po sametové revoluci a následně znovu obnovena, a tak tu máme díky němu v Hustopečích i město Modru,“ komentuje zásluhy pana Antonína Šmardy paní starostka Hana Potměšilová.

Divadelní přehlídku odstartovalo v pátek 5. listopadu historické drama Kulhavý mezek aneb Výbuch na jičínském zámku v podání Divadelního souboru bratří Mrštíků z Boleradic. Na pódiu se objevili pouze tři herci, ti se svou hrou sklízí úspěchy po celé republice. „S touhle inscenací jsme se nejdříve představili na oblastní přehlídce v Němčicích na Hané a z této přehlídky jsme postoupili i na národní přehlídku ve Vysokém nad Jizerou – Krakonošův podzim – a i tam jsme sklidili velké úspěchy, protože ta inscenace byla doporučena na Jiráskův Hronov a všichni tři protagonisté této hry získali ceny za herecké výkony, pan režisér dostal cenu za režii, dostali jsme i cenu za scénu a kostýmy, takže je to jedna z inscenací, které budou v historii boleradického divadla patřit mezi ty nejvýznamnější,“ skromně přiznává herec Juraj Háder.

Pokud jste vystoupení boleradických ochotníků nestihli, nezoufejte. Na hustopečských prknech je bude možné znovu vidět už 4. prosince. „Kromě této hry momentálně také hrajeme inscenaci Pohádku máje, která měla v Boleradicích premiéru nedávno. A teď na Vánoce chystáme – a budeme hrát i tady v Hustopečích – Duchy Vánoc, což je krásné představení s vánoční atmosférou, hráli jsme ho tady minulý rok a sklidil velký úspěch, tak si myslím, že i letos se mají diváci na co těšit,“ zve do divadla Háder.

Sobotní večer patřil Divadelnímu spolku ze Slavkova u Brna. Ti se představili se svou trpkou komedií Manželé v nesnázích. Celé představení patřilo pouze samotnému „manželskému páru“, tedy dvěma hercům na scéně. „Je to obrovský rozdíl, hrát v partě a hrát jen ve dvou – je to náročné fyzicky i psychicky, protože musíte hodinu a půl táhnout celou tu scénu. U jiných představení, kde se objevíme jen v pár scénách, si můžeme předtím jít zaplavat a uběhnout třeba maraton, tady ne. Toto představení je velmi intenzivní. Člověk se na to musí soustředit a po odehrání to ještě vstřebat, potom to v něm ještě dlouho doznívá,“ popisují náročnost ztvárnění ochotníci Věra Stojarová a Radim Kachlíř.

Divadelní spolek Slavkov u Brna se pyšní dlouholetou tradicí a téměř padesáti členy. Ve spolku se objevují i herci z dětských řad. „Hrajeme od pohádek přes hudební představení až po konverzační komedie, děláme recitace, komponovaný večery, různý věci,“ dělá výčet aktivit soboru herec Kachlíř.

Divadelní přehlídku završil v neděli odpoledne komornější divadelní spolek DivOch – ten k nám do Hustopečí přivezl pohádku. „Naše základna je v Rajhradu, kde zkoušíme v restauraci na kině, soubor nemá stabilní členskou základnu, jádro ale tvoří zhruba osm lidí,“ představuje soubor režisér Marek Hlaváč. Vtipná pohádka O nešikovné čarodějnici, kterou herci na přehlídce předvedli, je autorským dílem přímo členů souboru. Pobavila nejmenší, ale také jejich dospělé doprovody. „Jedna naše kolegyně, členka soboru, napsala pohádku, a my jsme společně s kolegyní Pavlou Gerlingerovou tu pohádku zpracovali do divadelní hry. Spoustu jsme toho změnili, aby to mohlo na divadle fungovat, takže teď je to taková ta klasická pohádka s poučením,“ líčí Hlaváč.

Kulturní nabídka městského kina Šmardovým sousedským divadlem rozhodně nekončí. Už tento čtvrtek si můžete zajít na premiéru českého filmu Přání Ježíškovi, který vás dostane do té pravé vánoční atmosféry. A v úterý 23. listopadu se můžete těšit na další herecké výkony, a to konkrétně Ivy Pazderkové a Martiny Randové ve hře Třetí prst na levé ruce. -slam-

odebírejte přes RSS