Sociální pracovníci v ulicích města

13. 3. 2019 · 2 minuty čtení · 1 video
Téma Z města

Sociální odbor Městského úřadu Hustopeče se snaží zajistit podporu všem lidem v těžkých životních situacích. V oblasti péče o osoby závislé na drogách spolupracuje s Kontaktním centrem Oblastní charity Břeclav, které už třináct let pomáhá v Hustopečích a okolí formou terénního programu.„ Základními službami jsou sociální práce, to znamená individuální poradenství, nejčastěji řešíme třeba dluhy nebo exekuce, které s tím souvisí, vyplňování formulářů, spolupráce s pracovníky OSPODu nebo s úřadem práce. Pomáháme, pokud někdo ztratí kartičku pojišťovny nebo občanský průkaz a samozřejmě nedílnou součástí služby je výměna jehel a stříkaček,“ přiblížila terénní pracovnice Hana Hajduchová.

Služby terénního programu nejsou určeny výhradně injekčním uživatelů, ale i těm, kteří drogy šňupají nebo kouří. Do cílové skupiny patří také lidé ohrožení jakoukoli jinou závislostí, například alkoholem nebo gamblingem. Kromě všestranné podpory v úsilí změnit špatnou životní situaci nabízí závislým i materiál na snížení rizika užívání drog jako jsou kapsle, šňupátka nebo filtry. „V rámci našeho terénního programu používáme samozřejmě i terénní automobil, který má kvůli diskrétnosti a anonymitě kouřová skla. Zde poskytujeme služby jako je testování na infekční nemoci, žloutenku nebo HIV,“ doplnila Hajduchová.

Terénní program je sociální službou aktivního vyhledávání cílové skupiny. V Hustopečích pracovníci pomáhají každé úterý do dvanácti do čtyř hodin, pohybují se převážně pěšky v okolí náměstí, nádraží, parku, ale můžete je potkat i jinde. Působíme i v okolních obcích, které jsou spádové do ORP Hustopeče. Spolupracujeme s městskou policií, sociálním odborem města odborem a pracovníky OSPODu. Dáváme si navzájem vědět o místech, kde by se mohli pohybovat naši uživatelé. Máme vytipované lokality, jedním z míst, která navštěvujeme pravidelně během celého roku, je Křižový vrch,“ popsala systém práce Hajduchová.  

Vedle přímých uživatelů program slouží i osobám blízkým, například jejich rodičům a partnerům. Nabízí jim diskrétní poradenství a informace pro zvládnutí situací při podezření nebo zjištění, že někdo z jejich blízkých užívá drogy. Zároveň se podílí i na ochraně veřejného zdraví prostřednictvím sběru pohozených injekčních stříkaček. V současné době Kontaktní centrum Břeclav připravuje osvětovou kampaň pro veřejnost na téma Co dělat s nalezenou injekční stříkačkou.

Služby terénního programu jsou poskytované anonymně, diskrétně a zdarma. V případě potřeby kontakt zprostředkuje Sociální odbor městského úřadu Hustopeče. „Uživatelé našich služeb nás mohou kontaktovat buď na pevnou linku 519 322 842, nebo máme samozřejmě i facebookový profil KACKOBRECLAV anebo naše webové stránky,“ uvedla Hajduchová. 

-kam-

odebírejte přes RSS