Sousedské setkání představilo participativní projekty i jejich autory

18. 5. 2021 · 2 minuty čtení · 12 fotografí · 1 video
Téma Z města

Vůbec poprvé mají občané města Hustopeče možnost rozhodnout o využití 500 000 korun z městské pokladny. Do participativního projektu Tvoříme Hustopeče přihlásila dvacítka zájemců své návrhy, které měli možnost veřejně představit i na společném setkání v sále kina. Zájem veřejnosti byl veliký.


Inovativní projekt Města Hustopeče, v rámci kterého nechává své občany rozhodovat o tom, jak bude použita část rozpočtu, se posunul do další fáze. V pondělí 17. května se v sále kina či dálkově pomocí online konference sešli autoři 20 odevzdaných návrhů i další zájemci, kteří se chtěli dozvědět podrobnější informace. „Já jsem nadšený. Přišli nejen autoři projektů, ale i ti, kteří se o celém participativním rozpočtu chtěli dozvědět více. Osobně přišli na tři desítky lidí a dalších asi 20 nás sledovalo online. Takový zájem jsem nečekal, takže za mě velká spokojenost,“ neskrýval radost z příjemného večera koordinátor Michal Stehlík.

Moderace večera se ujal Vojtěch Černý, zástupce organizace Agora CE, která se zabývá participativními rozpočty a obdobné projekty řídí i v dalších desítkách měst Česka. „Ten počet podaných návrhů není nijak hvězdný, ale s ohledem na to, jak málo času bylo na podávání nápadů je výsledek skvělý,“ pochválil hustopečské. 

Mezi navrhovanými projekty nechybí třeba počítačová učebna pro seniory, několik aktivit pro děti i sportovce, výsadba zeleně, sociální projekty nebo opravy veřejných prostor. Všechny musely projít kontrolou realizovatelnosti. „Z té dvacítky návrhů diskutujeme o třech, které jsou z hlediska náročnosti či nákladů na hraně proveditelnosti. Ale po drobných úpravách se i ty mohou dostat do hlasování, takže zatím žádný není vyloženě nerealizovatelný,“ vypočítává Stehlík.

Autoři návrhů, které mají za cíl zlepšit kvalitu života ve městě během večera odpovídali na otázky a nyní mají poslední šanci upravit své projekty tak, aby získali co nejvíce hlasů. 

Veřejné hlasování bude probíhat od 1. do 22. června osvědčenou metodou pouze online na webu tvorimehustopece.cz. „Každý respondent má k dispozici šest pozitivních a jeden negativní hlas, kterými může říct, o jaký projekt stojí a se kterým nesouhlasí. Vše bude vysvětleno a popsáno na webu. Průběh hlasování bude tajný, aby nedocházelo k ovlivňování,“ představil systém Vojtěch Černý. 

Konečné výsledky budou zveřejněny 23. června a vítězné návrhy zrealizuje město Hustopeče ještě letos na své náklady do výše 500 000 korun. Aby však celý projekt Tvoříme Hustopeče byl opravdu hlasem široké veřejnosti, musí se do hlasování zapojit minimálně 250 hlasujících. 

Ti, kteří si s hlasováním nebudou vědět rady, se mohou obrátit na pracovnice Turistického informačního centra, které s hlasováním pomohou. -nov-

odebírejte přes RSS