Souznění Moravy a Finska v Kurdějově

19. 6. 2019 · 2 minuty čtení · 4 fotografie · 1 video
Téma Kultura

Do malé moravské vesničky Kurdějov se v úterý 18. června přenesl kousek Finska. V rámci festivalu Concentus Moraviae, který přináší i do menších moravských měst špičkové hudebníky, se představilo vynikající finské smyčcové kvarteto Meta4 a zahrálo skladby finských autorů.


„Máme připraveno několik finských písní, jde o hudbu současné finské skladatelky a naší dobré kamarádky Kaiji Saariaho. Poté budeme hrát smyčcový kvartet našeho národního skladatele Jeana Sibelia,“ představil repertoár houslista Antti Tikkanen. Kaija Saariaho skládá bohaté polyfonní skladby, ve kterých často kombinuje elektronickou a živou hudbu. Věnovala se také počítačové analýze zvukového spektra rozličných hudebních nástrojů. Vyvinula i techniku pro skládání hudby s asistencí počítače. Meta4 přednesli její druhý smyčcový kvartet z roku 2006, nazvaný Terra memoria (Země paměti), věnovala ho těm, kteří již odešli. V naší paměti se čas od času vynořují vzpomínky stejně nenápadně, jako začíná tato skladba. První skladba má až magický začátek za úplného ticha, kdy téměř nepostřehnete, že jsme začali hrát. Věřím, že v tak krásném kostele to bude úžasný moment,“ řekl k úvodní skladbě koncertu hráč na violoncello Tomas Djupsjöbacka. Autorka si v tomto moderním díle pohrává s výškou a sílou tónů, interpreti hudební výraz podtrhovali i svým zapáleným fyzickým projevem, hráli opravdu celým tělem.
Členové Meta4 hrají díky Finské hudební nadaci na mimořádně vzácné housle Antonia Stradivaria, Carla Bergonziho a na violoncello od Lorenza Storioniho postavené v Cremoně roku 1780. Máme sbírku poměrně slušně starých italských nástrojů, máme velké štěstí, že s takovými nástroji můžeme hrát, neskrývala hrdost jediná ženská členka souboru Minna Pensola.

Druhá část koncertu patřila Jeanu Sibeliovi, který bývá považován za synonymum finské hudby. Sto let starý smyččcový kvartet D moll Voces Intimae (Intimní hlasy) pochází z období autorovy osobní i tvůrčí krize. Převažuje v něm melancholická nálada, objevují se příkré disonance a náhlé dynamické kontrasty. Toto dílo Meta4 kvartet velmi dobře zná, před pěti lety ho nahrál pro prestižní hudební vydavatelství, a toto album sklízí úspěch stejně jako řada dalších nahrávek, které má těleso na svém kontě. Skladbu zahráli i následující den na koncertě v Rájci Jestřebí.

Jedno z nejúspěšnějších finských smyčcových kvartet vystupuje pravidelně v koncertních sálech a na festivalech po celém světě. Ve čtvrtek poletíme do Irska , a pak do Granady v Španělsku. A poté už domů, čekají nás nějaké letní festivaly ve Finsku,“ představil další koncertní program souboru Atte Kilpeläinen.

-kam-

 

odebírejte přes RSS