Špičkové houslové kvarteto zahraje v pondělí v Hustopečích Dvořáka i Mendelssohna

28. 5. 2019 · 2 minuty čtení

V pondělí 3. června čeká Hustopeče první koncert letošního ročníku festivalu Concentus Moraviae. V evangelickém kostele ale ze závažných zdravotních důvodů primária souboru nevystoupí Talichovo kvarteto. Festivalový koncert, který začíná v 19:30, si nicméně budete moci vychutnat se Zemlinského kvartetem, souborem, kterému již 25 let tleská publikum po celém světě. Zemlinští přednesou půvabný, elegantní Smyčcový kvartet opus 12, dílo dvacetiletého romantického skladatele Felixe Mendelssohna Bartholdyho, a První kvartet Bedřicha Smetany zvaný „Z mého života“, geniální kvartetní prvotinu zralého skladatele, která je do dnešních dnů jedním ze světově nejhranějších komorních děl.

Zemlinského kvarteto nese jméno rakouského skladatele, dirigenta a pedagoga Alexandera Zemlinského (1871-1942), jehož významný přínos české, německé a židovské kultuře během jeho šestnáctiletého pobytu v Praze byl po dlouhá desetiletí podceňován.
Těleso již od svého založení v roce 1994 navazuje na bohatou tradici české kvartetní školy, stalo se mnohokrát laureátem mezinárodních soutěží ve Francii, Anglii i Kanadě. Kvarteto pravidelně koncertuje v České republice i v zahraničí, vystoupilo například ve Wigmore Hall v Londýně, v Cité de la Musique v Paříži, v Library of Congress ve Washingtonu, v Seoul Arts Center v Jižní Koreji nebo opakovaně na Pražském Jaru. Členové Zemlinského kvarteta se věnují také sólové hře, jsou držiteli mnoha cen z prestižních mezinárodních soutěží.
Repertoár kvarteta tvoří více než 200 děl předních českých i světových skladatelů a zahrnuje také nové kompozice současných autorů. Soubor vytvořil množství nahrávek pro Český rozhlas, od roku 2007 natáčí exkluzivně pro francouzskou firmu Praga Digitals. Mimo jiných natočili kompletní dílo A. Zemlinského ,V. Kalabise, a také celou kvartetní tvorbu Antonína Dvořáka.
Členové Zemlinského kvarteta v rámci svých turné vedou mistrovské kursy pro studenty všech věkových kategorií. František Souček a Petr Holman též působí jako profesoři pražské konzervatoře. 

Nenechte si ujít tento jedinečný kulturní zažitek! Do konce května můžete v TIC zakoupit vstupenky na oba hustopečské koncerty festivalu Concentus Moraviae za zvýhodněnou cenu.

po / 3/6
Hustopeče
evangelický kostel, 19:30 hod.

ZEMLINSKÉHO KVARTETO

František Souček, Petr Střížek / housle
Petr Holman / viola
Vladimír Fortin / violoncello


Felix Mendelssohn Bartholdy: Smyčcový kvartet č. 1 Es dur op. 12
Bedřich Smetana: Smyčcový kvartet č. 1 e moll „Z mého života“

 -kam-

odebírejte přes RSS