Spisovatelka Lenka Chalupová poprvé v Hustopečích

13. 3. 2019 · 2 minuty čtení · 2 fotografie
Téma Kultura

Městská knihovna přivítala v úterý 12. března 2019 dalšího hosta literární kavárny. Tentokrát jím byla česká spisovatelka Lenka Chalupová z Přerova, která má na svém autorském kontě už osm knížek. Ty návštěvníkům kavárny krátce představila, rozpovídala se o svém životě a cestě vedoucí ke psaní a vydávání knížek. 

Spisovatelka navštívila Hustopeče poprvé. „Po cestě jsem si uvědomila, že zde žije spisovatelka Markéta Harasimová, která se mnou v jednu dobu vydávala u stejného vydavatelství, takže pro mě bylo příjemné zjištění, že jsem ve městě, kde ona žije, pracuje a tvoří,“ pochvalovala si autorka. 

Lenka Chalupová je vystudovaná novinářka, pracovala tak už v několika novinách, ale také v televizi. V současné době je už osmým rokem tiskovou mluvčí a vedoucí tiskového oddělení na přerovském magistrátu. Někomu by se mohlo zdát, že neustálý zápřah v psaní se může jevit jako zatěžující činnost, spisovatelka to však vnímá jinak. „Pro mě je psaní posedlost. Když nemám rozepsané téma, nebo knížku, jsem nešťastná,“ prozradila. 

První knihou, kterou napsala na mateřské dovolené, se autorka mohla pyšnit už ve svých jednatřiceti letech. Všechna její díla se nesou v psychologickém duchu a žánrově se pohybují v románech a detektivkách. Spisovatelka si libuje v tajemnu a překvapivých koncích. „Sama mám ráda, když čtu knihy, nebo se dívám na filmy s překvapením a rozuzlením až na samotném závěru, proto to tak taky píšu,“ vysvětlila paní Chalupová. 

Kromě tvoření vlastních knih ve volném čase ráda chodí na vycházky, výstavy a přednášky, jezdí na výlety, fotografuje a také si s radostí přečte díla jiných autorů, převážně však českých. „Mám ráda české knihy a vyhledávám spíše naše autory, přiznám se, že cizí autory příliš nečtu, to samé pak platí i pro zahraniční filmy i muziku – jsem takový patriot,“ uznává. 

„Myslím, že se umím dobře orientovat v rodinných vazbách a že mám cit pro překvapení – dávat drobné indicie během příběhu a postupně gradovat,“ odpovídá spisovatelka na otázku, čím může čtenáře zaujmout. 

V současné době spisovatelka dopisuje knížku s názvem Začátek, která se skládá ze šesti dílčích nejzajímavějších příběhů psycholožky Vandy, kdy se větší část příběhů odehrává v Přerově, v městě, kde se autorka narodila a pracuje. -slam-

odebírejte přes RSS