Společná aktivita spojila hustopečské církve

25. 1. 2022 · 2 minuty čtení · 7 fotografí · 1 video
Téma Kultura

Týden modliteb za jednotu křesťanů je mezinárodní křesťanská ekumenická iniciativa. Koná se každý rok od 18. do 25. ledna už od roku 1908 a jejím cílem je spojit křesťany z různých církví po celém světě. Hustopečští duchovní se do aktivity zapojují každý rok a letos se sešli v neděli 23. ledna. O zábavu i spolupráci se postaraly papírové hvězdičky.


Viděli jsme na východě hvězdu a přišli jsme se mu poklonit. Verš z Matoušova evangelia se letos stal mottem Týdne modliteb za jednotu křesťanů, do kterého se společnou bohoslužbou opět zapojili i hustopečské církve. „Letos to bylo pojaté jako putování za hvězdou, ke které putovali kdysi i tři králové. A my, křesťané z různých církví také putujeme k jednomu cíli, takže proto právě tento verš. Všechny texty jsou společné pro celý svět, každý rok je připravují křesťané z jiného koutu Země, letos je sepsali teologové a věřící z Libanonu,“ vysvětluje děkan Jan Nekuda. 

Místem ekumenického setkání v Hustopečích se stal kostel České církve evangelické, která hustopečským věřícím také představila svého nového kazatele. „Ještě jsem se nestačil poznat a pozdravit se všemi farníky, to bude na delší dobu. Ale prošel jsem si město a už i vím, kam zajít na oběd. Co mě ale trochu vyvedlo z míry bylo, že jsem si ještě začátkem roku zašel nakoupit do nedalekého supermarketu a o týden později už byl zavřený a prý se bude bourat. Tak teď ještě hledám místo, kam budu chodit na nákupy,“ směje se Jiří Gruber, který od začátku roku převzal do správy farnosti v Hustopečích a Nikolčicích.

Pro účastníky ekumenické bohoslužby si Jiří Gruber se svou ženou připravil i vsuvku v podobě ručně vyráběných hvězd s citáty z Bible, které věřící mohli zavěsit na připravené plátno. Společná aktivita prolomila ledy, což je i smyslem ekumenických iniciativ. „Já v ekumeně vidím velký potenciál, protože jenom díky těmto společným setkáním si každá církev může uvědomit, že není sama, že není ani dokonalá, ale ani méněcenná. Teprve tady se nám rozšíří obzory, že k Bohu a lidem existuje mnoho cest, víra se projevuje různými způsoby a nedá se říci, který je správný a který není,“ zamyslel se Gruber.

Společného setkání se bohužel nemohli zúčastnit zástupci Apoštolské církve, ale v brzké době se jistě brzy sejdou ke společným přípravám Noci kostelů, která vypukne v pátek 10. června. „Pan farář Gruber již nadnesl myšlenku, že bychom měli vyladit programy v jednotlivých kostelích tak, aby se důležité body vzájemně nepřekrývaly. Možná by stálo za to, tisknout všechny programy ve všech kostelích dohromady,“ těší se na spolupráci děkan Nekuda. -nov-

odebírejte přes RSS