SPOZAM bude vytápět pomocí nové kogenerační jednotky

23. 9. 2020 · 2 minuty čtení · 16 fotografí · 1 video
Téma Z města

Nejen náklady za energie se sníží s novým zdrojem tepla a kogenerační jednotkou v areálu krytého bazénu. Modernizovanou kotelnu převzalo město a počítá uspořené náklady.


Malý krok pro lidstvo, velký krok pro modernizaci areálu SPOZAMu. To je projekt Poskytnutí energetických služeb metodou EPC v budově a přilehlém areálu bazénu Hustopeče, který je již dokončen a v úterý 22. září byl slavnostně předán. V čem vlastně projekt spočívá? Ptali jsme se povolaných osob. 

„Podařilo se nám zrekonstruovat tepelné hospodářství. Jedná se o rekonstrukci kotelny, máme zde nový zdroj tepla a novou kogenerační jednotku. Celý projekt byl realizován metodou EPC, což je služba, kde na rozdíl od klasického dodavatelského projektu, kde součástí soutěžení je pouze investice, zde je garantována úspora v délce projektu 10 let,“ říká Radek Vrána, ředitel dodavatelské firmy. „Snažíme se účinněji vytápět a dodávat elektrickou energii do bazénu. Je to pro lokalitu krytého bazénu s tím, že se snažíme energie vyrobit zde a doplnit to o službu, která pomůže i následné optimalizaci a provozu,“ dodává Vrána. 

Samotná realizace trvala čtyři měsíce. Nyní se nastavují provozní stavy a od 1. ledna 2021 nastává doba garantovaných úspor – od té doby už mohou povolané osoby sledovat nižší stavy elektro- a plynoměrů. Očekávána úspora se pohybuje okolo 3 milionů korun, které město ušetří v průběhu garantovaných 10 let. 

Projekt, který je dokončen v areálu SPOZAM, přinese do budoucna ovoce i jiným budovám města. „Systém je natolik robustní, že jsme schopni do něj připojovat další objekty, tak abychom mohli optimalizovat spotřebu i na ostatních organizacích,“ doplňuje pan Vrána. 

Připojení dalších budov se do budoucna nebrání ani starostka města Hana Potměšilová: „Myslím si, že město Hustopeče se tímto dostalo mezi města, která pokračují ve své „smart“ cestě a věřím, že to bude velká úspora pro město, pomůže to provozu nejen bazénu a do budoucna i dalších budov.“

Z dokončeného projektu má radost také ředitel SPOZAM. „Z pozice SPOZAM je to jeden z kroků, který areál zmodernizuje a zefektivní. Hlavně stránku ekonomickou, protože od energií se vše odvíjí – náklady jsou nemalé,“ říká Aleš Proschek. Co se týče nákladů, zeptali jsme se na ty počáteční. Za 100 tisíc korun se nakoupily skleněné dveře a EPC technologie v hodnotě kolem 300 tisíc. „Do půlmilionu korun se nám rozběhla nová technologie energetické úspory na krytém bazénu a ve sportovním areálu,“ dodává Proschek.
-vyh-

 

odebírejte přes RSS