Stanislav Motl přivezl do Hustopečí Děti Antonína Kaliny

16. 10. 2018 · 1 minuta čtení · 4 fotografie · 1 video
Téma Kultura

Novinář a spisovatel Stanislav Motl představil v Hustopečích svoji knihu Děti Antonína Kaliny. Ta je o těžko uvěřitelném, ale přesto skutečném příběhu vězně Antonína Kaliny, který zachránil přes tisíc dětí před jistou smrtí v koncentračním táboře Buchenwald během Druhé světové války.
„Antonín Kalina se liší od dalších zachránců, jakými jsou například Nicholas Winton nebo Oskar Schindler, tím, že byl až donedávna v podstatě neznámý a také během záchrany dětí každý den nesmírně riskoval svůj život. On sám byl vězeň a kdykoliv ho mohli zabít. Pomáhal i přesto, že se pořád díval smrti do očí,“ popsal jedinečnost hlavního hrdiny knihy Motl.

Antonín Kalina byl v České republice dlouho opomíjený, zasloužené pocty se mu dostalo až po vydání knihy Stanislava Motla v roce 2013. Oprávněné ocenění získal mnohem dříve v zahraničí, v roce 2012 mu připadl v Izraeli titul Spravedlivý mezi národy.
Autor knihy Stanislav Motl má na svém kontě celou řadu titulů, které se z velké části věnují tématu Druhé světové války. Působil také jako jeden z reportérů televizního pořadu Na vlastní oči a pro ČRo 2 připravuje autorský pořad Stopy, fakta, historie. Je také velkým cestovatelem. „Na různá místa mě vždy vedou stopy po někom nebo něčem výjimečném. V současné době moje kroky míří dost často i na jižní Moravu. Nechci předbíhat, ale věřím, že se bude jednat o opravdu silný příběh,“ dodal tajemně Motl.
-hrad-

odebírejte přes RSS