Štědrý den v ulicích města

25. 12. 2019 · 2 minuty čtení · 29 fotografí · 1 video
Téma Kultura

Kdyby poslední víkend před Vánoci vládlo mrazivé počasí, mohly být 24. prosince v Hustopečích  hromady sněhu. Ale protože bylo nad nulou, po vydatných srážkách zbylo jen pár kaluží u cest. Na Štědrý den se ale naštěstí vyčasilo, a tak na tradiční vycházku s koňmi dorazily desítky dětí  s rodiči nebo babičkami a dědečky.


Na Pavučině už na ně netrpělivě čekaly svátečně vyzdobené stáje i koníci se santovskými čepičkami, červenými podsedlovými dečkami s bílým kožešinovým lemováním a stejně sladěnými kamašemi na nohách. Někteří se díky parůžkům na chvíli proměnili v sobíky a mohlo se vyrazit!

Zkušené chovatelky vybíraly pro malé jezdce i jezdkyně toho pravého koně a staraly se o to, aby se každý svezl aspoň kousek. Mnozí si užívali jedinečný pohled na svět z koňského sedla ve sváteční den poprvé. Vyjížďka vedla kolem stáje Valkýra a rybníka, na jehož klidnou hladinu svítilo sluníčko a odrážely se v ní koruny topolů.

Průvod dorazil až k ovčárně pana Vodáka, a tam příchozí společně nazdobili vánoční stromeček pro zvířátka. Ve větvích jablůňky tak večer na srnky, zajíce i další živáčky čekaly mrkvičky, jablíčka a suché pečivo. Pod stromkem jim hodní dárci připravili nadílku dalších dobrot.

Potom už se všichni vydali na zpáteční cestu a zaslouženou várku křupavých odměn si doma ve svých stájích vychutnali i spolehliví koníci z Pavučiny.

Ke Štědrému dni v Hustopečích už neodmyslitelně patří také odpolední setkání se zpěvem koled na Dukelském náměstí. Ve tři hodiny sem přišly desítky místních všech generací. Příbuzní, přátelé nebo spolužáci se tu každoročně potkávají, aby se pozdravili a popřáli si k Vánocům. Ať je deset pod nulou nebo nad nulou, připíjejí si přitom něčím na zahřátí. A samozřejmě se zpívají známé vánoční písničky. Letos tu opět tichounce hráli i hlasitě zpívali Hana Potměšilová, Jana Strouhalová, Jan Frank a Matyáš Kyncl.
Lidé přicházeli a odcházeli, řada jich zamířila do kostela, aby si prohlédli betlém s Ježíškem, odnesli si betlémské světlo nebo zůstali na sváteční mši svatou.

V podvečer se ulice města vyprázdnily a ztišily, jen za okny bylo sem tam k zahlédnutí tajemné blikání prskavek.

-kam-

 FOTO: Brigita Petrášová, Veronika Kamenská

odebírejte přes RSS