Svatého Martina jsme uctili vínem a husou

16. 11. 2023 · 1 minuta čtení · 10 fotografí · 1 video
Téma Víno
Svatomartinské oslavy mají stálé místo v kalendáři města a jejich blížící se termín ohlašuje vůně pečených husí a zvuk cinkajících skleniček. Dukelské náměstí zaplnily v sobotu 11. listopadu stovky lidí.


Program slavností byl natolik lákavý, že někteří návštěvníci se dožadovali vína ještě před začátkem akce, což pořadatele zaskočilo. „Svatomartinské slavnosti v Hustopečích se jen málokdy trefí přesně do svátku s. Martina, proto jsou návštěvníci zvyklí, že mohou ochutnávat vína v podstatě od rána. Letos jsme však museli čekat na jedenáctou hodinu a jedenáctou minutu, protože vinařský zákon jasně říká, že Svatomartinská vína nelze otevřít dřív. To mnohé mátlo, ale nakonec se vše vysvětlilo a první vzorky tak ochutnávali s o to větším prožitkem. Navíc tu všude voněla křupavá husička, zněla nám tu cimbálová hudba i mužácký sbor, máme tu překrásný jarmark, takže atmosféru jsme si pokazit nenechali,“ oddechla si produkční Karolína Hrnčiříková.

Přestože Svatomartinská vína budí u některých vinařů kontroverze a nechtějí mladá vína tak brzy láhvovat, obliba této značky rok od roku roste, což se projevilo i na množství nabízených vzorků v Hustopečích. Návštěvníci si jejich kvalitu pochvalovali a přípitkem přivítali i samotného svatého Martina.     

Bujaré veselí, které slavnosti doprovází, se z náměstí pomalu přesouvalo do ulic města a začalo utichat až s chladným nástupem večera. „Po městě máme otevřené restaurace se svatomartinským menu, vinaři otevřeli své sklepy, počasí přeje, takže letošní slavnosti můžeme považovat za úspěšné a už teď se těšíme, co přinese další ročník,“ smála se Hrnčiříková. -nov-

odebírejte přes RSS