Svátek Tří králů: průvod, koncert a koledníci

3. 1. 2017 · 1 minuta čtení · 2 fotografie
Téma Kultura

Svátek Tří králů končí vánoční čas. Končí doba vánoční rodinné pohody a klidu a naopak začíná nepoznané dobrodružství, které nový rok přináší. Svátek doprovází různé lidové zvyky. Ve střední Evropě je zažité žehnání domů. Tři králové zpívají lidem koledu My tři králové a křídou píší na dveře domů K + M + B. Nejedná se o iniciály jmen, ale o latinský nápis Christus mansionem beneficat, ve volném překladu Kristus ať žehná obydlí po celý rok.

Tři králové v Hustopečích oficiálně zhasnou strom na náměstí v pátek 6. ledna. V čele průvodu vyrazí v 16.30 hodin od Pavučiny. Rozloučit s Vánoci se můžete i netradičně na Tříkrálovém koncertu Školní kapely Gymnázia T.G. Masaryka, který se bude konat v pátek 6. ledna od 19. hodin v divadelním sále pod kostelem sv. Václava.

V sobotu 7. ledna potkáte v ulicích města koledníky, kteří se zapojili do Tříkrálové sbírky. Ta pomáhá rodinám a lidem v těžkých životních situacích. Celostátní sbírku pořádá Charita Česká republika od roku 2000 ve snaze obnovit tradici svátku a současně umožnit spoluobčanům podílet se na charitní činnosti.

Římskokatolická farnost Hustopeče pořádá v neděli 8. ledna od 18. hodin Novoroční koncert. Vystoupí na něm žáci Základní umělecké školy Hustopeče a Chrámový sbor Hustopeče. 

-hrad- -ves- 

odebírejte přes RSS