Svatý Martin přivezl místo sněhu víno

11. 11. 2020 · 2 minuty čtení · 59 fotografí · 1 video
Téma Kultura

Hustopeče se pravděpodobně zapíší do historie jako jediné město, kam v letošním roce zavítal svatý Martin. Nepřivezl sice sníh, ale na pozvání Marketingu a kultury vyjel do ulic s místními vinaři, aby odměňovali a potěšili pracovníky v první linii. Stalo se ve středu 11. 11. v 11 hodin a 11 minut.


Svatý Martin ani letos na svém bílém koni sníh nepřivezl, ten hustopečský však rozdával jinou radost – a to tekutou! Ve středu 11. listopadu se svatý Martin i se svou vinařskou družinou rozhodl navštívit místa v Hustopečích, kde si v současné nelehké situaci zaslouží odměny a především slova díků. Vyrazili v 11 hodin z Dukelského náměstí, kde akci započala vyjádřením svého vděku paní starostka. 

„Náš spolek Hustopečské vinařské bratrstvo oslovily holky z Marketingu a kultury Města Hustopeče a nám se ta myšlenka zalíbila, takže jsme naskládali svá vína do kartonů nic dalšího nebylo třeba. Prostě jsme vyjeli rozdávat radost,“ seznamuje nás se zrodem nezvyklé akce vinař Pavel Košulič, který se spolu s vinařkou Annou Otáhalovou chopil volantu a řídil doprovodný vůz plný vína.

„Ta myšlenka vznikla úplně jednoduše. Nás velmi mrzí, že jsou kvůli koronaviru zrušeny všechny kulturní akce, a zrovna svátek svatého Martina, kdy míváme na náměstí průvod a ochutnávku svatomartinských vína pečené husy je akce, která se dala pojmout jinak, než jsme zvyklí. Dala se zrealizovat tak, abychom dodrželi všechna opatření a ještě u toho udělali radost tam, kde je to třeba,“ doplňuje Košuliče Veronika Nováková z Hustopečské televize, která kromě organizace dostala na povel i nejdůležitější část akce - odklízení koblih po Martinově bělouši.

Celkem se rozdalo 26 kartonů vína, které udělaly radost na 14 místech. Svatý Martin se rozhodl poděkovat především pracovníkům v místní nemocnici, penzionu pro seniory, lékárnách, obchodech, školkách či drogeriích. „V krabicích byla vína jednak od hustopečských vinařů a za město jsme přispěli i víny ze zrušené výstavy Národní soutěže vín, pro které jsme tak trochu hledali využití a toto je pro nás dobrý způsob, jak udělat radost těm, kteří mají v těchto dnech plné ruce práce,“ dala nám do dárkových krabic nahlédnout produkční Jana Unčovská.

Všichni, ke kterým se dary v podobě místního tekutého štěstí dostaly, byli nadšení. „Určitě jsme neobešli všechny, kteří by si to zasloužili. Je to takové gesto a třeba trochu i ukázka a inspirace pro další, že ani karanténa by nám neměla bránit v pomoci druhým a více se dívat kolem sebe,“

Na první pohled se může zdát, že se jedná o pouhé - byť krásné - gesto, celá akce s sebou však mimo to nesla i jedno velmi důležité poselství. „Svatého Martina dotlačili rodiče k tomu, aby se stal vojákem a my jsme v podstatě také vhozeni do situace, která nám není příjemná a musíme tak trochu bojovat. Nejhezčí legenda vypráví, že se Martin rozdělil o svůj plášť s mrznoucím žebrákem a dneska jsme chtěli ukázat, že žádná opatření by nám neměla bránit ve vzájemné pomoci a sounáležitosti,“ uzavřela Nováková. 

-slam-
Foto: Richard Skoumal

odebírejte přes RSS