Svatý Martin přivezl sníh. Alespoň na Dukelské náměstí

19. 11. 2018 · 2 minuty čtení · 26 fotografí · 1 video

V Hustopečích se poprvé ťukalo mladým vínem v sobotu 17. listopadu na Oslavě svatomartinských vín a husí. Na Dukelské náměstí zamířily stovky návštěvníků, které lákaly první vzorky letošních vín a křupavá husa se zelím a knedlíkem. Ve stanu na náměstí čekal bohatý výběr, za posledních šest let prezentovalo svá vína nejvíc vinařů. „Letos jsme si pro návštěvníky připravili 49 vzorků vín od 17 vinařů v celkem 1878 lahvích svatomartinského vína,“ prozradila produkční Petra Otřísalová.


Čísla se mohou zdát neuvěřitelná, ale většina lahví se během jednoho dne slavností vypije. Mnoho schválených svatomartinských odrůd se sklízí velmi brzy, proto jsou na začátku listopadu už připravená k degustaci. „V tomto roce je to o to zajímavější tím, že se hrozny sklízely mnohem dřív než obvykle. Vína měla velmi vysoký obsah cukru, takže jsou vyzrálá a připravená ke konzumaci,“ dodala Otřísalová.
Před jedenáctou hodinou se kromě stanu se svatomartinským vínem začal zaplňovat i prostor před radnicí. Svou účast totiž jako každoročně přislíbil i svatý Martin s družinou. Fanfáry z radnice se rozezněly přesně v 11 hodin a 11 minut a svatý Martin dodržel své slovo. Návštěvníky přivítal a s chutí si přiťukl mladým vínem. Letos na něho čekalo překvapení. Místní vinařka Libuše Vrbová, mistryně republiky v sabráži, vyzvala Martina na souboj v této prastaré technice otevírání vína. „Ideální je mít krásně vychlazený sekt, alespoň 5 stupňů Celsia a držet láhev pevně v rukou. Potom stačí mít nějakou šavli nebo pevný předmět, který má hranu, správně víno uchopit a švihnout. Není na tom nic složitého,“ poradila jak na sabráž Vrbová.
Martin se nenechal zahanbit a souboje se zúčastnil se ctí. Po té předala Podzimní královna svou vládu Zimní královně a ta se svými malými pomocnicemi přivolala sníh. Alespoň na malou chvíli, tak mohli lidé na náměstí obdivovat létající vločky za krásného, slunného počasí. „To, co jsem slíbil, to jsem dovezl. Sněhu celkem dost a počasí se vyvedlo. Jsem spokojený,“ liboval si svatý Martin.
Velká návštěvnost je důkazem toho, že si mladá vína našla své nadšené konzumenty. „Těšili jsme se celý rok,“ uvedli návštěvníci z Čech. Jiní návštěvníci nám prozradili, proč mají svatomartinské rádi: „Mladé víno je jako mladí žena, to víte, že nám chutná.“
Zábava pod bílým stanem pokračovala do pěti hodin odpoledne. Od jedné hodiny ji zpříjemňovala cimbálová muzika Gryf. Kdo dostal chuť na vína starších ročníků, tak mohl navštívit otevřené sklepy místních vinařů v ulici Na Hradbách.

-ves- Foto: Richard Skoumal

odebírejte přes RSS