Světová výškařská esa míří do Hustopečí

16. 1. 2024 · 8 minut čtení · 1 video
Téma Sport

 Už po čtyřiadvacáté se sjedou do Hustopečí nejlepší světoví závodníci ve skoku vysokém na zdejší mezinárodní mítink Hustopečské skákání Agrotec 2024. Organizátoři letos posunuli termín závodu o celý týden později, a věří, že závodníci budou mít v tomto termínu už vyladěnou formu před halovým vrcholem sezóny, kterým je Mistrovství světa ve skotském Glasgow. Výborný skokanský povrch v Městské hale v Hustopečích a skvělá divácká kulisa budou svědky závodu, který byl i letos zařazen do světové série World Indoor Tour jako stříbrný mítink. To je vůbec nejvyšší možné ocenění pro specializované atletické mítinky na světě. Startovní listina je už nyní plná zvučných atletických jmen, která znají diváci z vrcholných atletických událostí ve světě. Pořadatelé odtajnili první osmičku závodníků v obou elitních kategoriích. V Hustopečích je vše nachystáno na velkou atletickou show. Pořadatelé opět vypsali soutěž žen jako memoriál Mileny Rezkové-Hübnerové na památku naší olympijské vítězky ve skoku vysokém z Mexika 1968.


Po roční pauze se do Hustopečí vrací Korejec Woo

Po loňské nucené absenci se do Hustopečí vrací vítěz z roku 2022, světová čtyřka, halový mistr světa a stříbrný z venkovního šampionátu korejský reprezentant Sanghyeok Woo. Tento sympatický a věčně usměvavý závodník vyhrál předloni v Hustopečích výkonem 236 cm, který je jeho absolutním maximem a v předminulém roce to byl i absolutní nejlepší světový výkon roku. Letos jede do Hustopečí s cílem pokusit se ho vylepšit a tím položit základ k sezóně, která bude vrcholit v olympijské Paříži. Při svém prvním startu v Hustopečích si Woo získal oblibu hustopečských fanoušků, kteří se opět mohou těšit nejen na skvělou show, kterou předvádí ve skokanském sektoru, ale i na výborné výkony nad laťkou. Bývalý dorostenecký mistr světa a čtvrtý z poslední olympiády v Tokiu se může pochlubit i řadou cenných medailí mezi nimiž je např zlato z Asijského šampionátu nebo stříbro z Asijských her.

Loňský hustopečský vítěz Hamish Kerr z N. Zélandu letos do Evropy necestuje a bude se připravovat doma cíleně na OH, a tak k největším soupeřům pro S. Woo budou určitě patřit dva závodníci z první desítky světového žebříčku. Světová sedmička a nejlepší kubánský výškař Enrique Luis Zayas bude v Hustopečích startovat už počtvrté. V Hustopečích se mu vždy daří. V roce 2022 byl třetí, při obou dalších startech skončil vždy pátý. Juniorský mistr světa z roku 2016 s osobním rekordem 233 cm vyzrál ve zkušeného závodníka. V loňském roce zůstal na MS v Budapešti těsně pod medailovými stupínky na čtvrtém místě a následně pak vyhrál Panamerické hry. Novou tváří v Hustopečích bude světová osmička polský reprezentant Norbert Kobielski, který zaujal výškařský svět v závěru loňské sezóny, kdy skončil druhý ve finále Diamantové ligy v novém osobním maximu 233 cm.

Zkušenosti ze startů v Hustopečích má čtvrtý muž z MS 2017 v Londýně a sedmý z halového MS 2022 Mexičan Edgar Rivera. Letos bude startovat v Hustopečích již posedmé, přičemž v loňském roce zde skončil na 2.místě a zopakoval si umístění ze svého prvního startu v roce 2017, kdy zde poprvé pokořil hranici světové extra třídy 230 cm. Jeho osobní rekord je ještě o jeden centimetr lepší. Hustopeče patří mezi jeho nejoblíbenější závody, což dokazuje také tím, že zde každý rok absolvuje společný trénink s místními mladými atlety, pro které je velkým vzorem. „Prioritou pro letošní rok jsou samozřejmě Olympijské hry a halové Mistrovství světa. Tam směřuje celá moje letošní příprava,“ svěřil se nám tento mexický sympaťák.„Chtěl bych v Hustopečích skočit co nejvíc, abych měl klid do další přípravy. Věřím, že se mi to povede, protože se mi tady vždycky dobře skákalo.“ Vedle svého zkušeného kolegy se představí i druhý mexický závodník Erick Portillo, který loni při své hustopečské premiéře skončil nečekaně na třetím místě. Ve světovém žebříčku uzavírá druhou desítku a jeho osobním maximem je 228 cm. Do Hustopečí přijíždí s cílem poprvé překonat v kariéře metu 230 cm. Stejný cíl má i loni v Hustopečích šestý mladý Belgičan Thomas Carmoy, juniorský mistr Evropy z roku 2019 a šestý z halového MS 2022. Loňský rok byl v jeho kariéře dosud nejúspěšnější, když na halovém ME v Istanbulu získal bronzovou medaili výkonem 229 cm, což je jeho dosavadní osobní maximum. Úctyhodným osobním maximem 236 cm se může pochlubit další účastník jihomoravského výškařského klání Majd Eddin Ghazal ze Sýrie. Bronzového medailistu z MS 2017 v Londýně a sedmého z OH 2016 znají dobře čeští atletičtí fanoušci z jeho častých startů u nás.

Hustopeče uvidí loňské ženské finále

Hlavní hvězdou ženské soutěže bude letos světová trojka Ukrajinka Iryna Geraschenko, která se může pyšnit osobním rekordem 200 cm. Iryna Hustopeče důvěrně zná ze svých předcházejících startů a může se pochlubit 4. místem na MS 2022 i na OH 2021. Na loňském světovém šampionátu v Budapešti skončila tato stálice světové výšky posledních let na 5.místě. Loni, při svém šestém startu v Hustopečích, skončila druhá výborným výkonem 197 cm. Přestože se Iryně v Hustopečích vždycky daří skákat velmi vysoko, nikdy zdejší závod nevyhrála. Změnit by to chtěla právě letos.

To další účastník ženské soutěže, britská závodnice Morgan Lake, při svých pěti startech v Hustopečích ani jednou nechyběla na stupních vítězů. Dvakrát zde vyhrála a třikrát byla třetí. V loňském roce zde předvedla úžasnou show, když si při svém druhém zdejším vítězství vytvořila výkonem 199 cm nejen své osobní maximum, ale i britský národní rekord. Je tedy nasnadě, že tato světová šestka chce v Hustopečích útočit na dva metry.

Mezi nejsledovanější závodnice letošního Hustopečského skákání bude určitě patřit extravagantní americká výškařka Inika McPherson. Ta proslula nejen svými kvalitními výkony nad vysokou laťkou, ale také výrazným tetováním po celém těle. V Hustopečích bude startovat poprvé po loňské zdravotní pauze. Mezi její největší úspěchy patří sedmé místo z halového MS 2018, osobák má úctyhodných 196 cm.

Svou hustopečskou premiéru bude mít letos i nejlepší slovinská výškařka Lia Apostolovski. Bronzová medailistka z ME do 23 let v roce 2021 a sedmá žena ME v Mnichově 2022 se v loňském roce definitivně prosadila do nejužší světové špičky. Ve finále MS byla devátá, pravidelně startovala v Diamantové lize a svůj osobní rekord si posunula na 195 cm. Ve světovém žebříčku ji patří jedenáctá příčka. Naproti tomu ukrajinskou výškařku Yuliyi Chumachenko uvidíme v Hustopečích už pošesté. Nejlépe si zde vedla loni, kdy skončila sedmá. Nejlepší výkon vítězky Univerziády 2019 je 194 cm.

Unikátní souboj českých výškařek

V obou elitních kategoriích se představí také nejlepší závodníci z České republiky. V kategorii mužů se se světovou elitou popasuje náš v současnosti nejlepší výškař Jan Štefela. Mistr Evropy do 22 let z Tallinnu 2021 a trojnásobný mistr republiky, se může pochlubit osobním maximem 224 cm, kterého dosáhl před dvěma lety právě v Hustopečích. Podle svého trenéra Jaroslava Báby je jeho letošním cílem v Hustopečích zaútočit na jeho vylepšení.

V soutěži žen nabídnou pořadatelé publiku v jihomoravských Hustopečích unikátní souboj tří našich nejlepších výškařek. Nejzkušenější z nich je bezesporu Michaela Hrubá. Bývalá juniorská mistryně světa i Evropy a finalistka světových i evropských šampionátů dospělých bude mít v Hustopečích téměř domácí prostředí, protože pochází z nedalekého Brna a tradičně ji do Hustopečí provází početná skupina jejich fanoušků. Její o tři roky mladší tréninková partnerka Denisa Pešová si v minulém roce vylepšila své osobní maxima jak v hale (185 cm), tak i venku (188 cm) a v tomto trendu chce pokračovat i letos. Loni si ještě na elitní závod žen v Hustopečích netroufla, i když dostala od pořadatelů nabídku. Letos už neváhala a chce se mezi světovými výškařkami prosadit. „Obě děvčata i Honza pilně trénují a na trénincích vypadají výborně,“ prozradil trenér výškařské trojky Jaroslav Bába. „Myslím si, že právě v Hustopečích, kde se tradičně skvěle skáče, budou chtít zaútočit buď na svá maxima nebo na co nejlepší výkon, který by jim zaručoval úspěšný vstup do olympijské sezóny.“ Také nejmladší z trojice českých výškařek brněnská Klára Krejčiříková se může v Hustopečích spolehnout na výraznou podporu publika. Klára zahájila sezónu v Brně výkonem 180 cm a ani pokusy na vyšších výškách nebyly beznadějné. Svěřenkyně Svatoslava Tona se chce právě v Hustopečích přiblížit svému maximu 189 cm z této haly v roce 2019.Díky zařazení do kategorie stříbrných mítinků World Indoor Tour půjde v Hustopečích také o možnost získat více důležitých bodů do světového žebříčku. A nejen to. Závodníci mohou také plnit limity na vrcholné akce roku: halové MS v Glasgowě (234 cm muži a 198 cm ženy); venkovní ME v Římě (226 cm / 192 cm) a samozřejmě i pro olympijské hry v Paříži (233 cm / 197 cm).

Po světových hvězdách bude následovat mládež

Hlavnímu programu budou v sobotu předcházet tradičně soutěže juniorských kategorií a B-závody žen a mužů. I tyto závody jsou s mezinárodní účastí, kdy budou diváci fandit nejen českým a slovenským závodníkům, ale také výškařům z V. Británie, Irska, Rakouska, Maďarska a dalších zemí.

Pořadatelé Hustopečského skákání Agrotec 2024 nezapomněli ani tentokrát na talentovanou mládež. Na rozdíl od minulých let se však v Městské sportovní hale představí publiku až po světových hvězdách, a to v úterý 13.února 2024. Startovat budou jak žákovské, tak i dorostenecké kategorie. Tímto dvoudenním programem se stává hustopečský mítink největším setkáním skokanů do výšky nejen u nás, ale i ve střední Evropě.

Diváci mohou sledovat Hustopečské skákání na streamu na webových stránkách www.hustopecskeskakani.cz.

odebírejte přes RSS