Světoví atleti se sejdou v Hustopečích už tuto sobotu!

31. 1. 2022 · 7 minut čtení · 1 fotografie · 1 video
Téma Sport

Po roční covidové pauze uvidí Hustopeče opět světovou výškařskou elitu. Do tohoto vinařského města na jihu Moravy se sjedou nejlepší závodníci ve skoku vysokém už po dvaadvacáté. Na zdejším výborném skokanském povrchu se budou snažit svými výkony navázat na předcházející ročníky, které Hustopeče vždy katapultovaly mezi nejlepší specializované mítinky světa. V letošním roce jsou Hustopeče zařazeny premiérově do světové série World Indoor Tour jako bronzový mítink. Startovní listina je už nyní plná zvučných atletických jmen, která znají diváci z vrcholných atletických událostí ve světě. Kvalitní podívanou nabídne i předprogram, ve kterém se naši atleti utkají se závodníky okolních zemí a Velké Británie. V Hustopečích je vše nachystáno na velkou atletickou show. Zvláště v soutěži žen, která je opět vypsaná jako memoriál Mileny Rezkové-Hübnerové na památku naší olympijské vítězky ve skoku vysokém z Mexika 1968.


Yaroslava Mahuchik bude útočit na rekord mítinku

Jeden z největších talentů světové výšky Yaroslava Mahuchik z Ukrajiny, se po třech letech vrací do Hustopečí. Při svém posledním startu zde vytvořila tehdy platný světový juniorský rekord 199 cm. Mezitím se z ní stala jedna z nejzářivějších hvězd světové atletiky. Svým osobním rekordem 206 cm se řadí v historickém světovém halovém žebříčku na třetí místo. V loňském roce získala bronz na Olympijských hrách v Tokiu a zlato na HME v Toruni. Ve světovém žebříčku jí patří druhé místo. „Hustopečský povrch Yaroslavě velmi svědčí a tak očekáváme útok na rekord mítinku, který drží Němka Ariane Friedrich výkonem rovné dva metry,“ prozradil očekávání pořadatelů i diváků v Hustopečích ředitel mítinku Zbyněk Háder. „A podle posledních informací, které jsme dostali z jejího tábora, by se mohlo v Hustopečích skákat opravdu hodně vysoko,“ dodal Háder.

Pořadatelé v Hustopečích zajistili Yaroslavě Mahuchik skvělou konkurenci. Čtvrtým místem na OH v Tokiu a osobním rekordem 199 cm se může pochlubit další Ukrajinka Iryna Geraschenko. Ta hustopečskou halu důvěrně zná z několika zdejších startů, a právě zde by se ráda zapsala mezi dvoumetrové skokanky. Stejný osobní rekord 199 cm má i třetí Ukrajinka ve startovní listině Kateryna Tabashnyk. Tento osobní rekord si bývalá juniorská mistryně Evropy a finalistka ME a HME vytvořila právě v Hustopečích před třemi lety. Na startovní listině najdeme i další vycházející hvězdičku světové výšky Safinu Sadullayevu z Uzbekistánu s osobním rekordem 196 cm. Jejím dosavadním největším úspěchem je 6.místo z posledních olympijských her v Tokiu. Další finalistka OH 2021 je Marija Vukovič z Černé Hory (OR 197 cm). V Tokiu skončila na 9.místě a ve finále byla i na loňském HME.

Divácky velmi atraktivní závodnicí je Inika McPherson z USA. Tato extravagantní atletka na sebe upozorňuje při každém svém startu. A to nejen tím, že má celé své tělo vyzdobeno tetováním, ale i svými výkony. Finalistka OH v Riu má osobní rekord 196 cm. Ještě o dva centimetry vyšší osobní maximum má několikanásobná finalistka venkovních i halových evropských šampionátů Oksana Okuneva z Ukrajiny (OR 198 cm). Na startu bude i možná nástupkyně legendární Mariye Lasickene z Ruska, věkem ještě juniorka, Mariya Kochanova, která svůj osobní rekord loni vytáhla na 194 cm. Odborníci předpovídají této bronzové medailistce z dorosteneckého ME velkou budoucnost.

Českou výškařskou školu bude na Hustopečském skákání zastupovat zkušená česká reprezentantka Michaela Hrubá (OR 195 cm). Loňský rok nebyl pro Michaelu tím nejlepším, a tak se možná v Hustopečích nastartuje na lepší vlnu. Startovní listinu doplňuje nejlepší současná výškařka jižní Ameriky mladičká Jeniffer Rodriquéz (OR 190 cm), Yuliya Chumachenko z Ukrajiny (OR 194 cm), Tynita Butts z USA (OR 193 cm) a britská závodnice Emily Brothwick (OR 193 cm).

Přinese laťka z Tokia štěstí?

Pořadatelé z Hustopečí udělali pro dobrý výsledek závodu žen opravdu všechno. Svědčí o tom i jedna drobnost z přípravy tohoto závodu, která se váže k soutěži žen. „Z loňského světového atletického congresu ve švýcarském Lausanne jsme si do Hustopečí přivezli kousek laťky, která byla na stojanech při finálovém závodě žen na olympijských hrách v Tokiu,“ prozradila nám nová manažerka Hustopečského skákání Andrea Cejnková. „Je to cenný talisman. Snad nám přinese štěstí a pomůže závodnicím skákat podobně vysoko, jako v Tokiu,“ dodává Cejnková s úsměvem.

U mužů se čeká vyrovnaný boj o vítězství

Velmi silnou a nebývale vyrovnanou sestavu nabízí na Hustopečském skákání i soutěž mužů. Čtyři závodníci z první světové desítky, tři finalisti posledních OH a třináct atletů s osobním rekordem přes 230 cm dávají tušit skvělou podívanou. V této sestavě je těžké hledat favority. Patřit by mezi ně měl zejména korejský reprezentant Sanghyeok Woo s osobním rekordem 235 cm. Tímto výkonem vybojoval v loňském roce 4.místo na OH v japonském Tokiu. Bývalý dorostenecký mistr svět se může pochlubit řadou cenných medailí mezi nimiž je např zlato z Asijského šampionátu nebo stříbro z Asijských her. Velkou konkurencí mu bude devátý z olympiády a světová čtyřka Rus Ilya Ivanyuk. Bronzový medailista z MS i ME patří mezi zkušené světové závodníky a jeho osobní maximum je úctyhodných 237 cm. Oproti Korejci bude mít i výhodu znalosti hustopečského prostředí. V minulosti zde startoval už dvakrát. Ještě o jeden start v Hustopečích více má světová sedmička Ukrajinec Andriy Protsenko. Jako jediný ze startovní listiny se může pochlubit osobním rekordem 240 cm. V Hustopečích se při každém startu dostal alespoň na hranici 230 cm. Čtvrtý z OH v Riu a osmý z OH v Londýně má doma také stříbra z HMS, ME i HME. Asi nejlepším skokanem na světě, který kombinuje výšku a dálku, je bezesporu JuVaughn Harrison z USA. Na posledních olympijských hrách se dokázal probojovat do finále jak v dálce (5.místo), tak ve skoku vysokém (7.místo). Jeho osobní maximum ve výšce je 236 cm z loňského roku (pro zajímavost v dálce umí 845 cm). Halovým specialistou je nejlepší kubánský výškař Luis Enrique Zayas. Z haly je také jeho osobní maximum 233 cm z předloňského roku. Tento 24letý mladík skončil na posledním Mistrovství světa v Dohá na 5.místě a ve stejném roce vyhrál i Pan Americké hry. V Hustopečích bude startovat podruhé.

Poprvé v Hustopečích bude skákat i závodník ze Sýrie Majd Eddin Ghazal, který se může pochlubit nejen bronzovou medailí z MS, ale také velmi kvalitním osobákem 236 cm. Jeho první letošní vystoupení na Kladně dává tušit, že by rád letos zaútočil na hranici světové extra třídy 230 cm. A proč ne zrovna v Hustopečích? Také japonský reprezentant Naoto Tobe má velmi kvalitní osobní maximum 235 cm. Tento zkušený závodník zná atmosféru velkých závodů a mimo jiné se může pochlubit bronzovými medailemi z Asijských her a Asijského šampionátu. Téměř stálicí Hustopečského skákání je čtvrtý muž z MS 2017 v Londýně Mexičan Edgar Rivera, který si svůj osobní rekord 231 cm vyrovnal i v loňském roce. V Hustopečích absolvuje svůj první závod sezóny. A i on ví, jaké je to v Hustopečích překonat 230 cm. Už podruhé bude v Hustopečích startovat Švéd Fabian Delryd, který má osobní maximum úctyhodných 233 cm. Atmosféru olympijského finále zná i další ze známých skokanů do výšky Bulhar Tihomír Ivanov (OR 231 cm). Desátý muž olympiády v Riu má ve své sbírce úspěchů i dvě zlata z Balkánských her nebo dvě čtvrtá místa z halových mistrovství Evropy.

První starty v České republice mají letos za sebou další účastníci Hustopečského skákání. Nauraj Singh Randhawa z Malajsie (OR 230 cm) skončil na Kladně druhý výkonem 225 cm a Litevec Andrijus Glebauskas (OR 230 cm) stejným výkonem čtvrtý. Stejný osobní rekord jako předešlí dva má i známý Brazilec Fernando Ferreira. Hustopečské skákání nabídne i souboj dvou našich nejlepších současných výškařů. Aktuální mistr Evropy do 22 let Jan Štefela, si při prvním startu v sezóně vytvořil osobní rekord221 cm. Marek Bahník pak na Kladně skočil o centimetr víc. Jeho osobní rekord je ale výrazně lepší. Předloni se dostal v ostravské hale přes laťku ve výšce 225 cm.

Padne v Hustopečích světový rekord ?

Zajímavostí hustopečského závodu je účast manželské dvojice v hlavních kategoriích, což se nikdy v historii tohoto závodu nestalo. V soutěži žen nastoupí Tynita Butts-Townsend a ve stejné soutěži mužů její manžel Roderick Townsend, který je několikanásobný paraolympijský vítěz a světový rekordman ve své kategorii výkonem 219 cm. A právě na tento světový rekord chce v Hustopečích vylepšit. Jestli se mu to povede, uvidíme v sobotu 5.února.

Mládež i sportovní legendy

Hustopečské skákání Agrotec 2022 nabídne také soutěže talentované mládeže. Už ve čtvrtek 3.února bude tento mítink zahájen soutěžemi žactva a v sobotu jsou na programu soutěže dorostu, juniorů i B závody žen a mužů. I v těchto kategoriích jsou nahlášeni zahraniční závodníci ze Slovenska, Rakouska, Maďarska, Itálie, Irska a Velké Británie.

Diváci v sobotu však uvidí nejen současné špičkové závodníky z celého světa, ale i sportovní legendy. Ambasadory závodu jsou letos poprvé skvělí výškaři bratři Tomáš a Jan Janků, a v roli ambasadorky závodu žen se představí další naše výborná výškařka nedávné minulosti Oldřiška Marešová. Mezi čestnými hosty v Hustopečích budeme opět vidět celou řadu našich bývalých skvělých sportovců v čele s olympijským vítězem ve střelbě Davidem Kosteleckým nebo několikanásobným mistrem světa v ledním hokeji Františkem Pospíšilem.

79454

Diváci mohou sledovat Hustopečské skákání na streamu na webových stránkách www.hustopecskeskakani.cz.

odebírejte přes RSS