Světový duel vín míří do Hustopečí. Veze to nejlepší ze světa i z Moravy

9. 11. 2017 · 1 minuta čtení · 3 fotografie
Téma Víno

Osmý ročník Světového duelu vín bude opět nabitý špičkovými víny. Nabídne Chardonnay z více než 140 let staré vinice, která přežila fyloxéru, Ryzlinky rýnský ze svahů řeky Mosely či vína z nejvýše položených vinic v Evropě. Chybět nebudou ani výborná moravská či slovenská vína. 
K ochutnání bude připraveno Chardonnay z vinice v Burgundsku, která přežila pohromu révokazu (fyloxéry). Tento škůdce byl do Evropy zavlečen koncem 19. století z Ameriky a znamenal pro většinu vinic kalamitu. Na Moravě se poprvé objevil v roce 1890 v Šatově na Znojemsku a ani tuzemské vinice neunikly zkáze. Vinná réva tady v Burgundsku odolala díky velmi mastné a jílovité půdě. 
Dalším lákadlem letošního ročníku budou úchvatné Ryzlinky rýnské ze svahů řeky Mosely. Právě zde je i vinařství Fritz Haag, které je považováno za jednoho z předních světových specialistů na tuto odrůdu. Vinařství má již tradici přes více než 400 let a posbíralo celou řadu ocenění, mezi které patří Vinař roku Německa, nejlépe hodnocený Ryzlink rýnský Německa a Italská Gazetta dello Sport zase považuje Brauneberger Juffer Sonnenuhr Riesling Spätlese 2014 za druhé z 50 nejlepších vín světa. Od roku 2005 vede vinařství Oliver Haag, který jej převzal v roce 2005 od svého otce Wilhelma. 
A Světový duel toho má mnohem víc. Vína z Maďarska, Německa, Francie, Lucemburska a celé řady dalších zemí budou čekat na hosty letošního ročníku v sobotu 25. listopadu v prostorech hustopečského hotelu Centro.
-hrad-

odebírejte přes RSS