Světový duel vín nabídl rekordních 500 vzorků z 27 zemí

25. 11. 2014 · 2 minuty čtení · 6 fotografí
Argentina, Australie, Chile, Izrael nebo Franice. To je jen malý výběr ze států světa, jejichž nejlepší vína se prezentovala na Světovém duelu vín v Hustopečích. Ochutnávka unikátů z celého světa se konala už popáté 22. listopadu v Hotelu Centro. Ujít si ji nenechala pětistovka návštěvníků. Čekalo na ně celkem 496 vzorků vín.
„Z toho je zastoupeno asi 270 vzorků ze zahraničí z 27 států světa. To je rekord, to jsme na Duelu ještě neměli,“ zmínil organizátor Jiří Kunc.
Organizátoři už téměř rok dopředu objíždějí Evropu a pro Světový duel se snaží získat to nejlepší z navštívených regionů. „Je tady víno od dřívější spolumajitelky nejdražšího vinařství světa. Jsou tu vína, která se běžně vůbec v takovém měřítku veřejnosti nenalévají. Akce je ojedinělá v tom, že můžete prochutnat vína z Chile, Argentiny, Německa, Rakouska společně s našimi víny a to na jednom místě. Proto to děláme,“ vysvětlil Kunc.
Světový duel je tak pomyslným soubojem mezi víny domácími a zahraničními, letos také však mezi víny přírodními a víny vyrobenými za použití moderních prostředků.
„Trend ve světě jde k biovýrobě, k přírodě, ekologii. Lidem v České republice tak chceme ukázat svět výroby vín, jak posupuje cesta k ekologizaci ve světě. Samozřejmě jsme oslovili špičkové biodynamické vinaře,“ představil téma letošního duelu organizátor Miroslav Hrabal.
Špičková vína od těch nejlepších výrobců světa tak mohla být inspirací domácím vinařům. Světový duel vín je totiž hojně navštěvovaný hlavně odbornou veřejností. Akci má v hledáčku například i Svaz vinařů České republiky, jeho předseda potvrdil, že Světový duel je v republice zcela ojedinělý.
„Všiml jsem si, že určitě polovina všech účastníků jsou vinaři, obchodníci s vínem nebo organizátoři soutěží. Chtějí tady něco odkoukat, porovnat. Pro Svaz vinařů je důležité, aby porovnávali své výrobky. Na ty dobré, aby byli hrdí a u těch, které nebyly srovnatelné s těmi zahraničními, si řekli, tady musíme někam postoupit. Aby se naplnilo heslo, které teď razíme – Naše vína mají zvuk. A to znamená zvuk nejen u nás, ale i v evropské a světové lize,“ zdůraznil předseda Svazu vinařů ČR Tibor Nyitrai.
Akci si nenechal ujít ani zástupce jednoho ze tří nejúspěšnějších vinařství v České republice Lubomír Glos, jehož vinařství sídlí v Moravské Nové vsi. „Kdyby chtěl někdo přechutnat všechna ta vína, co jsou tady, nestačil by mu ani měsíc na to, aby to stačil všechno objet. A tady je to v jeden den na jednom místě,“ pochvaloval si Glos.
„Z pohledu marketingu je Světový duel vín velmi významnou události. Zaujme řadu odborníků z vinařské veřejnosti, sjíždějí se sem z celé republiky. Hustopeče tak prodávají svůj kredit, kterým jsou vinaři, jenž svému oboru rozumí,“ uzavřela vedoucí Marketingu a kultury města Hustopeče Dagmar Sedláčková.
Fotogalerie ZDE. 
Sledujte reportáž v Hustopečském magazínu č. 285, vychází v pátek 28.11.2014. 
(Text a foto: Jana Rozková) 

odebírejte přes RSS