Duel vín byl opravdu světový

28. 11. 2017 · 2 minuty čtení · 12 fotografí · 1 video

V sobotu 25 listopadu pořádaly Hustopeče již osmý ročník unikátní výstavy Světový duel vín. Tato akce je mimořádná rozsahem i nabídkou vín a organizátoři jich letos přivezli nejvíc v historii. Na ochutnání čekalo celkem 523 vzorků z celého světa, vedle kterých stála výborná moravská či slovenská vína. Akci zahájila starostka města Hana Potměšilová s přáním neopakovatelných zážitků. Těch bylo na duelu opravdu mnoho.
Mezi nabízenými víny bylo například Chardonnay z více než 140 let staré vinice, která přežila pohromu révokazu, Ryzlink rýnský ze svahů řeky Mosely, či vína z nejvýše položených vinic v Evropě. Organizační tým procestoval mnoho vinařských oblastí, ze kterých vybral jen to nejlepší. „Trvale mě překvapuje Francie, to je země neomezených možností ve vinařství a pokaždé objevíme něco nového,“ řekl předseda organizačního výboru Miroslav Hrabal.


V předvečer duelu se opět konal odborný seminář zaměřený na porovnání vín z některých oblastí. Byl určený pro vinaře, sommeliéry, degustátory a hodnotitele. „Naprosto skvělé bylo to, že se ho zúčastnilo mnoho mladých lidí. Je to signál, že obor má do budoucna perspektivu,“ uvedl prezident Svazu vinařů ČR Tibor Nyitray. O seminář byl tak velký zájem, že inspiroval svaz vinařů k pořádání cyklu odborných seminářů v rámci Národního vinařského centra ve Valticích. „Nabízí se tak možnost ochutnat špičková vína ze světa a ukázat, že stejné odrůdy mohou mít naprosto netypické chutě. Otevírá se tak debata, co je vlastně pro jaké odrůdy typické,“ dodal Nyitray.
Na Světovém duelu vín vedle sebe v chladicích boxech společně stála česká vína a vína z vinic z celého světa. „Jde vidět, že některé technologie rozvíjíme jiným směrem, máme pestřejší nabídku. Jsem rád, že naše vína jdou svou cestou. O jejich kvalitě svědčí i řada ocenění z prestižních mezinárodních soutěží,“ podotkl Nyitray. Návštěvníci si pochvalovali možnost ochutnat zahraniční vína a porovnat mezi sebou stejné odrůdy vypěstované v různých zemích. „Podle mě je toto jedna z nejlepších uchutnávek v České republice. Každý rok se zaměřím na oblast, která mě zajímá,“ uvedl jeden z pravidelných hostů.
Organizátoři už plánují čím obohatit nebo osvěžit nabídku pro další ročníky. Nyní uvažují o tom, že by jeli prozkoumat Španělsko. „Určitě opět změníme sortiment a přivezeme novinky, aby lidé mohli poznávat nové chutě,“ prozradil plány organizačního týmu Hrabal.

-ves-

 

odebírejte přes RSS