Tábory s koňmi nejvíc táhnou

19. 7. 2018 · 1 minuta čtení · 11 fotografí · 1 video

Tábory s koňmi patří mezi nejoblíbenější letní aktivity. Centrum volného času Pavučina letos vypsalo tři turnusy. Přihlásili se na ně i úplní nováčci, kteří se ale rychle učí od zkušenějších dětí. Tábory jsou příměstské, takže program je složen z péče o koně, ježdění, teorie i her. „První den bývá seznamovací, potom dětem u koní ukážeme co a jak. Ne každý umí pracovat s nářadím a ne každý ví, že se ohlávka dává koni na hlavu apod.,“ popsala seznámení dětí mezi sebou i s koňmi Simona Jakubčíková, vedoucí tábora. Tábor s koňmi není jen o vyjížďkách, těm totiž předchází náročná péče o tyto vznešené tvory. „Jsme rozdělení na dvě skupiny, první skupina chodí jezdit a druhá jde čistit boxy nebo má teorii a potom se to vymění,“ upřesnila program jedna z tábornic.


Nabízí se otázka, zda se dá během týdně naučit pečovat o koně a jezdit na nich? „Je to hodně o rutině. Za ten tábor se to nedá navyknout. Děti pochopí, k čemu jsou vidle, koště a jak koníka vyčesat. Naučí se sedlat, uzdit a jet na koníkovi v kroku i zatáčet. Ale chov koní, jejich ošetřování a jezdectví je několikaletá záležitost,“ uvedla Jakubčíková.
Sportovní stáj Valkýra pořádá tábory s koňmi celé prázdniny, děti letos mohly vybírat z devíti turnusů. Pravidelně se účastní 10 až 20 dětí od nejmenších až po zkušené jezdce. „Zájem o koně a zvířata celkově je opravdu velký. Pro úplné nováčky je to spíš takové svezení, vyzkoušení si o čem to je, ale mnoho dětí z táborů potom dochází za námi do jezdeckého kroužku a učí se dál,“ řekla majitelka stáje Jana Sigmundová.
Odměnou malým pečovatelům za jejich starost o koně je každodenní vyjížďka a pohled na svět z koňského hřbetu.

-ves-

odebírejte přes RSS