Tři adventní neděle patřily koncertům

18. 12. 2017 · 2 minuty čtení · 7 fotografí · 1 video
Téma Kultura

Advent je pro mnoho lidí nejkrásnější období v roce. V této době očekávání se zdobí domovy, brzká tma pobízí ke společnému trávení času a také se koná řada akcí, které zpříjemňují předvánoční chvíle. Tři adventní neděle patřily adventním koncertům.
První koncert se konal v kostele sv. Václava a sv. Anežky České. Prostory rozezněl komorní soubor Musica Animae. „Jsme profesionální sdružení s historií, které vzniklo v roce 2000. Stále procházíme vývojem, ale tři postavy jsou stálé – Dáša Osičková, Jarmila Čadeni a já,“ představil soubor Jan Míchal. Název Musica Animae se dá volně přeložit jako hudba z duše. „Na tomto koncertě představíme spíš duchovní hudbu. Ale jinak hrajeme swingový program, dechovku i výchovné koncerty. Máme rádi Hӓndela, Bacha, Pachelbela a máme i vlastní tvorbu,“ uvedl Míchal.  

Další adventní koncert se konal v Evangelické kostele, kde hráli dvojnásobní držitelé ceny Anděl za album roku Tomáš Kočko a Orchestr. „Zahrajeme písničky z naší desky Koleda a pak průřez nejlepším repertoárem. Samozřejmě zazní i nové věci z pohádkové desky pro děti Z radosti,“ řekl muzikant a skladatel Tomáš Kočko. Hudebníci předvedli originální písně inspirované tradiční moravskou hudbou, kterou mají ve svých kořenech. „Jsme rozkročení po celé Moravě. Basák dojíždí ze Strážnice, houslistka je ze Slezska, zbytek je z Brna a já jsem z Frýdku,“ podotkl Kočko.
Sérii adventních koncertů uzavřela ve Společenském domě Hustopeče originální moravská dechová kapela Moravanka. Kapelník Jan Slabák ji založil v roce 1971 a Moravanka má nyní v prodeji 73 alb. „Je doba adventní, takže zahrajeme vánoční program Největší svátky v roce. Převažují v něm koledy, ale jsou tam také krásné barokní trumpety. Věřím, že lidi si i popláčou,“ řekl kapelník Jan Slabák. Moravanka odehraje ročně kolem 50 koncertů, v době své největší slávy to bylo i 40 koncertů měsíčně. Společně s kapelou stárne i publikum. „Já jsem byl vždy věkový střed, ale nyní je mi už 77 let. Proto v publikum uvidíte spoustu bílých hlav, tak jako mám já,“ nostalgicky uzavřel Slabák.

-ves-

 

odebírejte přes RSS