Třicet let skautingu v Hustopečích

20. 9. 2021 · 2 minuty čtení · 13 fotografí · 1 video

Hustopečtí skauti letos slaví výročí. V sobotu si na Křížovém kopci připomenuli 30 let od založení oddílu a k oslavám pozvali také širokou veřejnost.


„Hoši mezi 13-16 lety, kteří máte zájem pracovat v našem oddíle Junáka jako rádcové družin, přihlaste se do 9. února na níže uvedené adresy,“ hlásal první náborový plakát vytvořený mladíky Lubošem Galouskem a Jiřím Langem. V Hustopečích jej vylepili před 30 lety. Původním plánem zakladatelů bylo založit ve Starovicích skautskou družinu, která by fungovala pod Brnem. „Na to mi řekli, že se jedná o holou hloupost, že jsem dost starý, ať si založím vlastní oddíl a neotravuju je tam,“ směje se zakladatel prvního hustopečského oddílu Jiří Lang.

Tou dobou už v Břeclavi existoval pionýrský oddíl Plamen, který pomyslně položil základní kámen pro vznik oddílů u v blízkém okolí, i v Hustopečích. „Ten břeclavský oddíl jel v duchu Foglara a takových skautských ideálů,“ dobarvuje tehdejší stav skautingu v okresním městě Lang. „Aniž bych to věděl, Vranovice měly nezávisle dva oddíly, po roce nebo dvou jsme se s nimi dali dohromady, kdy Vranovice byly střediskem a spadaly pod ně tři oddíly – začali jsme spolu jezdit na tábory, a skončili to takhle, což je úžasný,“ ohlídá se po soudobých skautech s radostí v očích Jiří Lang.

Nově vznikající hustopečský oddíl tvořilo ze samého začátku přibližně dvacet členů. Počet se s přibývajícími léty znásobil. „Aktuálně oddíl čítá šedesát členů. Co se týče nás vedoucích, tak nás je kolem patnácti, co se podílíme na té činnosti, s tím, že se snažíme zapojovat i ty mladší členy, například už ti dvanáctiletí až třináctiletí si vedou své družiny. Snažíme se na ně přenášet zodpovědnost, co nejdřív to jde,“ avizuje Veronika Furchová, současná vedoucí oddílu.

Může se zdát, že hustopečtí skauti nejdou v současné době příliš vidět. Je to tím, že pořádají spíše interní akce jako jsou víkendovky nebo tábory. Drobné prvky skautského tábora si mohli zažít návštěvníci v sobotu na Křížovém vrchu, kde skauti uspořádali zábavné odpoledne k 30. výročí založení. „Máme tady spoustu typických skautských věcí a aktivit, co zažíváme především na táborech, máme tu postavené teepee, podsadové stany, kde na táborech spíme, jsou tu nějaké kreativní dílny, lukostřelba, orientační běh… myslím, že si tu každý návštěvník najde to svoje,“ vyjmenovává připravené aktivity vedoucí Furchová.

A co to vlastně znamená být skautem podle prvního vedoucího místního skautského oddílu? „Skaut by měl mít nějaké morální zásady, které nepřekročí a čím je starší, tím víc dbá na takové ty skautské zásady, které v mládí nenáviděl. Ale až je člověk starší, tak si uvědomí, že spousta věcí, co se děje, vychází i z něho. Takže je to často i o zpytování svědomí,“ uzavírá Jiří Lang.

 -slam-

odebírejte přes RSS