Tříkrálová sbírka 2024 je tady. Otevřete dveře koledníkům?

1. 1. 2024 · 3 minuty čtení · 1 fotografie
Téma Z města

Tříkrálová sbírka je událost, která má za 24 let své existence pevné místo v našich kalendářích i v našich srdcích. Umožňuje nám začít nový rok tak nějak správně – dobrým skutkem. Přes cinkání kasiček možná zapomínáme, že příchod tří králů do našich domovů je především poselstvím lásky a Božího požehnání, které s sebou přináší. Otevřete jim dveře – příležitost udělat něco dobrého nikdy nebyla blíž…

Dětská koleda v Hustopečích se uskuteční v sobotu 6. ledna, sraz koledníků v 13:00 pod kostelem.

Kouzlo sbírky, která se již dostala do hlubokého povědomí spočívá především v tom, že si ji každá farnost, každá obec může organizovat sama a děti i dospělí ji berou jako výzvu, když tvoří nádherně zdobené kostýmy, pochodují za zvuků kytar či zpěvů, a víc, než cokoliv jiného šíří obyčejnou lidskou radost. „Koledování má i svá jasně daná pravidla, která s takovou akcí nutně souvisí. Dětské koledníčky, kteří na sobě mají kostýmy tří králů, vždy doprovází dospělý asistent. Každá skupinka má průkaz a zapečetěnou kasičku s logem Charity Česká republika,“ vysvětluje oficiální stránku sbírky Dagmar Kokešová, koordinátorka pro Oblastní charitu Břeclav.

Druhým aspektem, který z Tříkrálové sbírky činí srozumitelnou a širokou veřejností přijímanou dobročinnou akci, je transparentnost v úmyslech, na které je zisk z kasiček určen. „Řekl bych, že ten kolos, jakým Tříkrálová sbírka bezpochyby je, má poměrně jasné pravidlo – pomoc lidem v nouzi. Je však třeba dodat, že ta nouze, potřeby lidí, kteří potřebují pomoc, jsou v každé oblasti trochu jiné. V naší břeclavské Charitě použijeme výtěžek ze sbírky na podporu farních charit. V letošním roce to budou Nikolčice, Charvatská Nová Ves, Křepice, Moravská Nová Ves, a Novosedly, které jsou jakousi naší prodlouženou rukou a starají se o potřebné přímo ve svých obcích. Velká část podpoří naše Dobrovolnické centrum, protože bez dobrovolníků nemůže fungovat žádná charita, a nějaké procento poputuje i na naše humanitární projekty,“ odpovídá na nejčastější otázku koledníků ředitel Oblastní charity Břeclav Ing. Josef Gajdoš.

Největší část prostředků však v letošním roce poputuje na Charitní záchrannou síť a Fond individuální pomoci jednotlivcům. „A zase je ten princip velice jednoduchý – pracovnice záchranné sítě pomáhají lidem, kteří propadli všemi ostatními službami a nedostává se jim potřebné pomoci od jiné instituce či organizace. A možná byste nevěřili, jak jednoduché to dnes je, nedovolat se pomoci. Tento projekt se stále ještě rozjíždí, ale skvěle spolupracujeme s pracovníky sociálních odborů v našich městech, kteří nás sami oslovují a žádají si naše „síťařky“, když je potřeba. Jejich největší předností je čas, který klientům mohou dát, aby společně našli řešení jejich problémů. A samozřejmě potřebují mít i fond, ze kterého mohou čerpat, když je potřeba zajistit lidem v akutní nouzi i hmotné potřeby,“ vyzdvihuje důležitost projektu ředitel Gajdoš s tím, že právě na Charitní záchrannou síť se obrací čím dál více klientů, především z řad samoživitelů s dětmi, osamocených seniorů, rodin s postiženými dětmi, lidí bez domova a další.

Ve stejném termínu, kdy se uskuteční tradiční tříkrálová koleda, budou umístěné i statické kasičky na veřejných místech, jako například na obecních či městských úřadech a v prodejnách Jednoty Coop. Je to varianta pro případ, že tři krále s kasičkou nezastihnete. Další možností je přispět přes webové stránky www.trikralovasbirka.cz nebo přímo na účet Tříkrálové sbírky s variabilním symbolem pro podporu Charity Břeclav:

Číslo účtu: 66008822/0800
Variabilní symbol: 777966300

Děkujeme za podporu a doufáme, že dobrý skutek v podobě příspěvku do tříkrálové pokladničky bude pro vás tím nejlepším začátkem nového roku.

odebírejte přes RSS