Tvoření má na Pavučině zelenou

28. 8. 2019 · 2 minuty čtení · 6 fotografí · 1 video

O prázdninách se nová budova Centra volného času Pavučina probudila k životu. Tři turnusy táborů s koňmi využívaly nové stáje pro poníky i se zázemím, taneční sál zažil svou premiéru během dance campu a poslední srpnové týdny dostaly na příměstských táborech hlavní slovo keramická a výtvarná dílna.„Máme to pojaté tak, že ráno vždycky přečteme dětem jeden příběh z pohádkové knížky Příběhy z vesmíru, a na základě toho vyprávění se vyrábí. V pondělí to byl příběh Kytičkodání a bylo to o tom, že když se ve vesmíru narodí miminko, tak vesmířané do něj zasadí semínka,“ prozradila vedoucí příměstského tábora Pojďte s námi do pohádky Ingrid Florusová. Děti potom malovaly suchým pastelem sebe a kytičky, které v nich klíčí a kvetou, když jsou dobře zalévány. „Děti naznaly, že v sobě nepěstují jenom ty hezké květiny, jako třeba laskavec obecný, ale i zlobivec mračivý a podobné rostliny, které ne úplně každý chce aby byly vidět, ale prostě tam jsou a máme je v sobě všichni,‘ zamyslela se Florusová.
Každý den je kromě výtvarné činnosti na programu i nějaké řemeslo, v pondělí se květinky dělaly i z keramické hlíny, v úterý se barevnými bavlnkami zdobily kelímky a podtácky. Řemeslná část byla věnována výrobě ručního papíru. Tábornící si nejdřív osahali různé druhy papíru, od průmyslového běleného až po recyklovaný, a jak už je na Pavučině zvykem, pojali téma také ekologicky. „Naznali jsme, že nám je úplně jedno, jestli obrázek namalujeme na bělený nebo recyklovaný papír, ale když se zamyslíme nad dopadem, tak bychom asi raději měli sáhnout po tom recyklovaném,“ přiblížila vedoucí tábora.

V dalších dnech děti okusí kuchařské řemeslo a výrobu domácí kosmetiky, krému nebo balzámu na rty. „To je v současné době takový trend, je to takové zajímavé a hlavně nabízí to spoustu možností, jak používat přírodní materiál a neplácat na sebe nic chemického a přitom zjistit, že to je vlastně hrozně snadné a hrozně příjemné,“ vysvětlila Florusová.

A nebude chybět ani plstění, kterému se Ingrid Florusová věnuje mnoho let v rámci výukových programů i výtvarných kroužků. „ Kroužek plstění letos otevřu zase, bude se to jmenovat ovečkománie, přidáme do toho víc práce o těch ovečkách, v novém školním roce bych chtěla mít ještě bylinkohraní a taky zašívárnu, kde se budou ze starých věcí šít nové, lákala Florusová.

Podrobnosti o zájmových útvarech CVČ jsou už nyní na webu Pavučiny. Elektronické přihlášování tam bude spuštěno už v pondělí 2. září. Každý, kdo se chce dozvědět více, nebo si prohlédnout nové prostory, je zván na Den otevřených dveří na nové Pavučině. Přijďte se v neděli 8. září od dvou hodin odpoledne seznámit se znovuzrozenou Pavučinou!

 -kam-

odebírejte přes RSS