Tým Karla Fridricha pomáhal v dětském domově v Tanzanii

27. 2. 2018 · 2 minuty čtení · 10 fotografí · 1 video

Každý rok vede jedna nebo více cest pastora Apoštolské církve Karla Fridricha do Afriky. V zemích, kde často neexistuje sociální péče, se snaží pomáhat potřebným. Tentokrát se vydal do dětského domova Morogoro v Tanzanii, ve kterém vypomáhal už před dvěma lety, kdy stavěl byty pro pracovníky. Jeho tým byl složený ze čtyř členů – pastora, dvou žen a dítěte. „Všechno začalo setkáním na konferenci s vedoucí toho dětského domova. Začali jsme se bavit o různých možnostech pomoci. Napadlo ji, že by ráda rozvíjela děti i pečovatelky v oblasti šití. Holky tedy jely učit šít a já jsem obkládal záchody,“ vysvětlil Fridrich. Kvůli nezvyklému složení týmu, strávili v Tanzanii deset dní. „Zkoušeli jsme, jakým způsobem to bude fungovat, jestli se pro ženy najde práce. Pozitivní bylo, že nám podařilo opravit některé šicí stroje, které dostali od dobrovolníků a šili se na nich závěsy. Děti se naučily zpracovat zbytky látek základní metodou patchworku,“ dodal.


Dětský domov Morogoro se stará o více než 30 dětí. Organizace, která ho provozuje, má i druhý dětský domov, kde je přes 120 dětí. Jaká změna se udála během dvou let, které dělí pastorovy návštěvy? „V dětském domově se vyměnili dobrovolníci z evropských zemí, protože tam většinou jezdí na rok nebo na dva. I některé děti byly nové, ale některé si mě pamatovaly. Bylo to příjemné setkání,“ uvedl Fridrich.
Tanzanie leží na východním pobřeží, těsně pod rovníkem. Díky své rozloze má široké spektrum počasí a návštěvníkům tak nabízí možnost zakusit různé druhy africké turistiky – koupání v Indickém oceánu, hory, dlouhé savany i možnost navštívit národní parky. „Tanzanie je podstatně bezpečnější než Jižní Súdán, je i daleko ekonomicky rozvinutější. Nejsou zde nějaké významné střety, samozřejmě nějaké napětí tu je. Z mého pohledu je to klidná země, kde se věci dají rozvíjet a budovat. Současný prezident usiluje o zrušení korupce. Země má také díky národním parkům spoustu turistů. Těží z toho a snaží se, aby se turisté chtěli vrátit,“ řekl Fridrich. I přes návštěvnickou oblíbenost, ze které plynou peníze, má stát problémy s financováním sociální oblasti. „Ekonomika země je částečně rozvinutá, ale není to dostatečné k tomu, aby vybrali dost peněz na státní sociální pomoc tak, jak ji známe my. Sirotci a děti v nouzi jsou často ponechány napospas a je potřeba tohle podchytit. Dětský domov Morogoro začal nově provozovat školku a o tuto službu je velký zájem,“ doplnil.
Karel Fridrich plánuje v roce 2018 další cesty směr Afrika. Zatím jedná o dvou možnostech: buď pojede pomoci stavět vodárenskou věž na cisternu do masajské stepi nebo stavět dům pro děti opět do Morogoro v Tanzanii.

-ves-, FOTO: Archiv Karla Fridricha

 

odebírejte přes RSS