Úspěšní sportovci loňského roku byli oceněni

31. 1. 2019 · 4 minuty čtení · 10 fotografí · 1 video

Poslední lednový čtvrtek byly v zasedací místnosti městského úřadu slavnostně vyhlášeny výsledky ankety Sportovec roku 2018 města Hustopeče. Anketu každoročně vyhlašuje Sportovní komise na přelomu roku. „Chceme touto anketou především vyzvednout ty sportovce, kteří dosáhli nějakých zajímavých výsledků. Hodnocení je subjektivní, úspěchy v různých sportech se těžko porovnávají. Myslím si, že tady nejde o výherce a poražené, v této anketě jsou všichni výherci,“ přiblížil smysl ankety předseda komise Petr Fridrich.


Porota hodnotila sportovce ve třech kategoriích
Sportovce hodnotí porota, složená ze zastupitelů města, trenérů, zástupců jednotlivých oddílů i hustopečských škol. Letos bylo osloveno 46 a nakonec hlasovalo 26 porotců. Ti určili pořadí sportovců ve třech kategoriích.
V kategorii NADĚJE ROKU bývají oceněni sportovci mladší šestnácti let. Na třetím místě se 134 body skončila Marta Kurachová, nejlepší vrhačka Jihomoravského kraje v kategorii staršího žactva, v posledních letech největší talent hustopečské atletiky. O dva body více získala její klubová kolegyně Vendula Zemčíková. Dokázala přeskočit laťku ve výšce 157 cm, a tímto výkonem obsadila v halové sezóně 1. místo žebříčku České republiky v kategorii mladších žákyň. Sportovní Nadějí roku města Hustopeče se stal karatista Vojtěch Sůkal, mistr České republiky i Evropy v kata žáci karate Goju ryu. Cenu za něj převzal dlouholetý trenér hustopečského klubu Bronislav Puzrla.
Vyhlašování pokračovalo kategorií SPORTOVNÍ KOLEKTIV, ve které porotci ocenili zvlášť dospělé a dětské či mládežnické kolektivy. V obou případech zvítězili házenkáři z klubu Legata: muži a starší žáci. Podařilo se jim tak obhájit prvenství z loňského ročníku. „ Je pravda, že je těžké zvítězit, ale ještě těžší obhájit. Jsme velice rádi, že jsme obhájili tyto dvě prvenství, konkurence byla vysoká. Porota rozhodla a my děkujeme, že tímto způsobem podporují házenou,“ komentoval vítězství trenér klubu házené Legata Petr Semerád.
V hlavní kategorii SPORTOVEC ROKU se na třetím místě se ziskem 97 bodů umístil stolní tenista Antonín Schwarzer. Je nejlepším hráčem hustopečského A týmu mužů v 1. lize a v žebříčku Jihomoravského kraje je na druhém místě. Cena za druhé místo v anketě a 109 bodů patří Marku Svobodovi, který loni úspěšně absolvoval náročný triatlonový závod Ironman na Havaji. Medii proběhla zpráva, jak v samém závěru klání nabídl pomocnou ruku zcela vyčerpané kanadské soutěžící a pomohl jí do cíle. Za tento nevšední skutek se Sportovní komise města rozhodla Marku Svobodovi udělit zvláštní cenu FAIR PLAY za rok 2018.
Sportovkyní roku se s velkým náskokem stala badmintonistka Barbora Korábová z tělovýchovné jednoty Agrotec Hustopeče, od poroty dostala 127 bodů. Loni obsadila medailové pozice na turnajích Grand prix v kategorii mladšího dorostu. Úspěšná je i ve starším dorostu a dokonce v soutěži dospělých. Korábová hraje všechny badmintonové disciplíny: dvouhru, čtyřhru i smíšenou čtyřhru „Mou nejoblíbenější disciplínou je určitě čtyřhra,“ prozradila Korábová.

Hojná účast veřejnosti v hlasování potvrdila vzrůstající zájem o anketu
Po hodnocení poroty se dostala ke slovu veřejnost. „Co se týká hlasování veřejnosti, jsem hodně potěšen, protože účast vzrostla o téměř dvě stě procent oproti minulému roku. Přestože na hlasování bylo o jeden týden méně, zhruba čtrnáct dnů, hlasovalo celkem 718 hlasujících. Lidé využili možnost jednoduše, rychle hlasovat a vyjádřit své sympatie jednotlivému sportovci, případně kolektivu nebo naději,“ uvedl Fridrich.
V hlavní kategorii JEDNOTLIVCŮ veřejnost potvrdila rozhodnutí poroty, Barboře Korábové poslala 248 hlasů a zajistila jí tak jasné vítězství v letošní anketě.
Více než padesátibodový náskok získala vítězka i v kategorii NADĚJE. Hlasující z řad veřejnosti ocenili nejmladší nominovanou sportovkyni, šestiletou Elisabeth Sigmundovou ze sportovní stáje Valkýra. Elizabeth se účastní národních závodů v jezdectví v rychlostních disciplínách barrel race a pole bending v kategorii junior a loni započala kariéru i v disciplíně parkur.
Cenu veřejnosti v kategorii KOLEKTIV převzali žáci sportovního klubu Atletika. Trénují vedením Zbyňka Hádera, Michaely Houdkové, Petra Pláteníka, Lukáše Galbavého a Radmily Vrbové. Loni se děti z přípravky, mladší i starší žákyně úspěšně umístily v Přeboru Jihomoravského kraje.
Součástí vyhlašování ankety Sportovec roku bývá i udělení ceny OSOBNOST SPORTU. Tentokrát se jejím laureátem stal pan Antonín Kavan, osobnost která svým působením pozitivně ovlivnila mnohá sportovní odvětví v Hustopečích: atletiku, fotbal i košíkovou.
„ Antonín Kavan působil v Hustopečích dlouhá léta jako ředitel Základní školy na Komenského ulici. Vychoval řadu sportovních talentů, dlouhá léta se věnoval nejen mládeži, ale i dospělým sportovcům v Hustopečích,“ zdůvodnil udělení ceny Fridrich.
Sportovci převzali ocenění z rukou předsedy Sportovní komise Petra Fridricha a starostky Hany Potměšilové, která neskrývala radost z úspěchů hustopečského sportu:
„Vzhledem k tomu, že v Hustopečích máme poměrně dobré zázemí pro sportovce, jsem ráda, že ho využívá tolik klubů. Sportovci v hale, plavci na bazénu i atleti na stadionu, všichni nám dělají radost. Dnes byla oceněna široká škála disciplín, badminton, naděje v jezdeckém sportu, zkrátka a dobře, myslím si, že Hustopeče mají na poli sportovním co ukázat a mají se čím pochlubit.“

-kam-


odebírejte přes RSS