Začátkem června otiskly Hustopečské listy anketu o plánovaných dopravních investicích ve městě. Vedení radnice zajímalo, jak občané sledují dění ve svém okolí a jakou investici by eventuálně preferovali.
Svůj názor projevilo dohromady 55 občanů, kteří hlasovací lístek vyplnili, 41 z nich hlasovalo online. Ačkoliv se nejedná o nijak vypovídající vzorek, výsledek nepřekvapil. „Je naprosto jasné, že občany zajímá to, jak vypadá veřejný prostor a jak ho mohou ovlivnit. Vybrali jsme proto 15 investic, které by ten prostor mohly zásadním způsobem změnit. Jsou to projekty, na kterých se pracuje již několik let a které jsou nějakým způsobem připravené či povolené,“ uvedla anketu starostka Hana Potměšilová, která projekty sestavovala s investičními techniky města.
Nejvíce hlasů získalo vybudování nového chodníku podél ulice Brněnská od křižovatky u Hybešovy ulice k dnešnímu supermarketu Kaufland. Ten se plánuje už více než 12 let. „To je rozsáhlý a náročný projekt, který pracuje i s pozemky, které nepatří městu a je proto třeba komunikovat se všemi firmami, které tento projekt zasahuje. To je samozřejmě zdlouhavé, ale myslím, že se to konečně podařilo dostat do fáze, kdy by všechny strany mohly být spokojené. Aktuálně se kvůli získání dotace rozšiřuje projektová dokumentace o autobusové zastávky a přechody pro chodce, protože my víme, že v těchto místech zastávky a přechody budeme potřebovat,“ popsala proces starostka.
Na druhém místě skončil podobně rozsáhlý projekt, a to chodník na druhém konci města, podél ulice Bratislavská až k areálu firmy Moss. Na ten již byla podána žádost o dotaci. Třetím nejvíce podporovaným projektem se stala rekonstrukce ulice Pitnerova, kde se několik let řešily souhlasy vlastníků pozemků a kde se několik let opravovaly sítě. „Teď už tam chybí pouze překládka vzdušného elektrického vedení firmou EGD, která má vyprojektováno a požádáno o stavební povolení. Když to všechno dobře dopadne, tak bychom ještě letos v zimě mohli soutěžit a na jaře realizovat tuto naši investici,“ věří starostka.
Jak bylo několikrát zmíněno, všechny zveřejněné projekty se budou dříve či později realizovat a anketa tak složila spíše k hlubšímu seznámení se záměry města. Podobné ankety by však mohly být častější, aby měli občané další možnost se vyjádřit. „Forma ankety má určitě smysl, tak jako všechny další možnosti, kterými dostáváme zpětnou vazbu od občanů. Hodně nám napovídá Mapa závad, sociální sítě, hodně nám lidé píší maily, zastaví se sami u nás na radnici. Takže my všechny tyto záležitosti registrujeme, ale ta anketa nám najednou ukázala ten vzorec daleko větší a kéž by to takhle pokračovalo, snad i odezva občanů bude větší,“ shrnula starostka. -nov-