V devadesáti aktivním badmintonistou? Jaroslav Šponer zná recept.

14. 2. 2020 · 2 minuty čtení · 11 fotografí · 1 video
Téma Sport

V sobotu 15. února oslaví významné životní jubileum známý hustopečský badmintonista, čestný občan města a člen sportovní síně slávy České unie sportu okresu Břeclav Jaroslav Šponer. K neuvěřitelným devadesátinám mu přišli popřát kamarádi a známí přímo na trénink do sportovní haly ve čtvrtek 13. února a kromě dortu převzal od spoluhráčů i památeční tričko.


Badmintonový trénink ve sportovní hale měl ve čtvrtek 13. února probíhat celkem běžně, kdyby se na něm nesešly davy gratulantů a štáby hned dvou televizí. Překvapeným jubilantem byl badmintonista Jaroslav Šponer, který oslavil neuvěřitelných devadesát let. „Pan Šponer je stále aktivní hráč a to, že bude mít devadesát let jsme si museli ověřit z důvěryhodných zdrojů, protože na to vůbec nevypadá. I ten výkon, který podává vůbec neodpovídá, stále je plnohodnotným hráčem, se kterým si člověk rád zahraje,“ seznamuje nás s oslavencem Halka Korábová z badmintonového oddílu.

Rodák z Jevíčka se do Hustopečí přistěhoval v roce 1955. A nebylo to tak úplně jeho vlastní rozhodnutí. „Studoval jsem architekturu a dostal jsem umístěnku sem do Hustopečí na národní výbor, kde jsem začal pracovat ve státní správě,“ popisuje svá první léta v Hustopečích Šponer. 

Od té doby až do důchodu byl hlavním architektem okresu Břeclav a byl i jedním ze členů komise, která rozhodovala například o výběru návrhu na stavbu kostela sv. Václava. Po odchodu do důchodu se však k architektuře nevrací. „Víte, dnes je to hodně složité a náročné. Všechno se dělá přes počítač a ten já nemám a ani s ním neumím zacházet. Já jsem vždycky všechno dělal ručně,“ směje se oslavenec.

Naopak na sport nezanevřel ani v důchodu. Tíhnul k němu odmalička. Od osmi let lyžoval a v patnácti přidal fotbal, volejbal nebo košíkovou. Po příchodu do Hustopečí začal nejprve s tenisem, který ostatně také hraje dodnes, a následně se přidal i k družstvu badmintonistů, které se začalo formovat zásluhou Miroslava Vodáka a Radka Průdka v roce 1982. Badminton si Šponer zamiloval a dodnes mu zůstal věrný. „Zatím ano, protože vyhrávám. A to dokonce i když hraji s mladýma. Ještě pořád dokážu porazit patnácti i dvacetiletý silný hráče,“ chlubí se. 

Za zásluhy v oblasti sportu vstoupil v roce 2010 do síně slávy České unie sportu okresu Břeclav a v roce 2018 získal i Cenu starostky města Hustopeče. Recept na skvělou fyzičku má jednoduchý. „Předně člověk nesmí kouřit a pít jen tak v normě. A hlavně je důležitá pravidelnost a režim protože bez něj přichází výkyvy a nemoci,“ nabádá Šponer. 

-nov- 
Foto: Richard Skoumal

odebírejte přes RSS