V Hustopečích budeme pečetit vína. Profesionálové poměří síly s amatéry.

25. 4. 2023 · 2 minuty čtení · 7 fotografí
Téma Víno
Mít na láhvi medailku se znakem pečetě původních hustopečských vinařů je velká výsada. V letošním roce se o ni bude ucházet necelých 300 vín, které budete moci ochutnat i vy – na výstavě O hustopečskou pečeť v sobotu 6. května ve Společenském domě v Hustopečích.

Sommeliéři v bílých košilích a vinařské zástěře s vyšitým monogramem, sváteční ubrusy, cimbálová hudba, pohoštění a rodinná atmosféra jsou hlavní devízou veřejné výstavy, která představí nejlepší vína Hustopečska. „Z červených vín se o pečeť mohou ucházet Svatovavřinecké, Frankovka, André a Modrý Portugal. Z bílých odrůd, které jsou ještě zatříděny do jednotlivých kategorií podle obsahu zbytkového cukru, jsou to Ryzlink vlašský, Ryzlink rýnských, Veltlínské zelené a Tramín,“ vysvětluje Karolína Hrnčíříková, produkční vinařských akcí z Marketingu a kultury města Hustopeče.

O tom, která vína si odnesou kovanou sošku a diplom rozhodovala třiceti členná komise profesionálních degustátorů a sommeliérů  z celé jižní Moravy ve čtvrtek 20. dubna a konkurence byla vysoká. „Obecně můžeme prohlásit, že vína, která se o pečeť ucházejí jsou na velmi vysoké úrovni. Je vidět, že vinaři sledují jak moderní trendy, tak původní postupy svých předků, a i když vyhrát může jen jeden, všichni si odnáší vysoké počty bodů, což následně ocení i návštěvníci veřejné výstavy,“ pochválila úroveň soutěže Jana Hrádková, vedoucí Marketingu a kultury.

Zajímavým krokem pořadatelů bylo v roce 2021 spojení této profesionální výstavy s koštem amatérských vinařů místního Zahrádkářského svazu. Tohoto konceptu se budou držet i letos. „Velmi se nám to osvědčilo, protože návštěvníci mají možnost na jednom místě porovnat profesionální vína hodnocená odbornou komisí, vyráběná ve velkém nákladu, s víny malovýrobců, kteří často mají od každé odrůdy jen pár lahví. A milovníci vína si právě v tomto přechutnávání libují, po celý den si vyměňují názory, porovnávají postupy výroby, je to prostě opravdový vinařský svátek,“ těší se Hrádková.

Přestože vystavovaná vína mohou být pouze odrůd Hustopečska, návštěvníci mohou přijet i ze vzdálenějších koutů. Nechte se pohltit láskou k vínu ve své nejryzejší podobě a přijeďte na spojenou výstavu vín O hustopečskou pečeť v sobotu 6. května ve společenském domě na Herbenově ulici v Hustopečích. -nov-

odebírejte přes RSS