V Hustopečích představili výtvarné i životní paralely

15. 10. 2018 · 1 minuta čtení · 1 video

Originální výstavou vytvořenou speciálně pro Hustopeče se od pátku 12. října může pyšnit Městská galerie a muzeum. Své obrazy, plastiky, šperky a instalace zde představuje hustopečská rodačka Pavla Šoltisová a její manžel Karol Weisslechner.


Já jsem se dlouhá léta věnovala grafickému designu a práci pro knižní vydavatelství a tady tu svoji volnou tvorbu jsem si tvořila spíš doma a prezentovala jsem je spíše v rámci nějakých školních výstav. O to víc mě zaujala nabídka muzea tady v Hustopečích, abych sestavila vlastní výstavu, popisuje hustopečská rodačka Pavla Šoltisová původ nápadu.

Protože je Šoltisová již 41 let manželkou známého slovenského výtvarníka a architekta Karola Weisslechnera, spojila své výtvory s manželovými a v Hustopečích tak představují svá originální díla, která ovšem vychází ze stejných témat a inspirací. V tom jsou právě ty paralely. My tady představujeme své práce, které mají stejný počátek, stejné téma. Ale každý z nás k tomu tématu přistupuje svým originálním způsobem a myslím si, že každý na první pohled pozná, které výtvory patří mě a které jsou Pavliny, doplňuje Weisslechner.

Já tvořím spíš intuitivně, rozvolněně, nechávám hodně prostor pro představivost, kdežto Karel je prostě ten architekt - za vším vidí rovné linky a pravé úhly,“ popisuje Šoltisová.

Vznikla tak jejich první společná výstava po 41 letech společného soužití. A ačkoliv oba manželé připustili, že při sestavování výstavy docházelo k dlouhým diskusím a nebylo úplně jednoduché své dva výtvarné světy propojit, za tuto zkušenost jsou vděční a nevylučují další společné projekty. Určitě to byla zajímavá zkušenost a myslím si, že ani jeden z nás by se nebránil, kdyby přišla další taková nabídka, protože to je velmi obohacující, ukončila Šoltisová.

Výstavu Paralely můžete v Městském muzeu a galerii zhlédnout do 28. října. -nov-

odebírejte přes RSS