V Hustopečích se natáčel seriál o T. G. Masarykovi

12. 9. 2017 · 1 minuta čtení · 1 fotografie
Téma Z města

Na rok 2017 připadá několik významných výročí spojených s životem prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. V úterý 26. září v 11 hodin pořádá město Hustopeče pietní akt k připomínce 80. výročí úmrtí T. G. Masaryka, 130. výročí úmrtí Terezie Masarykové a 110. výročí úmrtí Josefa Masaryka. Bude se konat u památníku na Masarykově náměstí.  
Česká televize natočila, u příležitosti těchto výročí, místopisný seriál o T. G. Masarykovi. Dva díly budou odvysílány v sobotu 16. září a o týden později 23. září ve 22:05 hodin na programu ČT24. První mapuje prezidentův život na Moravě a druhý v Čechách. Režie se ujal Jiří Vondráček.
Kořeny prvního prezidenta Československé republiky Tomáše Garrigua Masaryka jsou s městem Hustopeče pevně spjaty. Nachází se zde rodný dům jeho matky Terezie. V letech 1861 - 1863 zde Masaryk studoval na piaristické reálce (dnes SOŠ a SOU). Na hustopečském městském hřbitově jsou pohřbeni oba Masarykovy rodiče. V září roku 1937 byla z hustopečského hrobu rodičů vyzvednuta symbolická prsť hlíny, která pak byla uložena do Masarykova hrobu v Lánech. Významná místa Masarykovy historie v Hustopečích také mapuje naučná stezka, která začíná u hlavní silnice v blízkosti autobusového nádraží, přímo před budovou kina. 

-ves-, FOTO: archiv MMG Hustopeče

20352


odebírejte přes RSS