V Malawi nosí brýle z Hustopečí

5. 6. 2019 · 2 minuty čtení · 7 fotografí · 1 video
Téma Z města

Přelom dubna a května se nesl ve znamení víry a dobré pomoci v Africe. Tam se po přibližně půlroce opět vydal tříčlenný tým Apoštolské církve. Už několik let si kladou za cíl pomáhat v Malawi převážně osiřelým dětem. Kromě podílení se na jejich vyučování se jim na tato místa podařilo přivést i dostatečnou sumu peněz na to, aby obyvatelům koupili auto či dobytek. Letošním posláním byly brýle.

 Dobrovolnický tým tvořili dva muži – pastor Karel Fridrich a Jan Gavlík – a tentokrát i žena, profesionální optička Jana Svojáková, která běžně působí v hustopečské prodejně brýlí . „V našich optikách jsme lidem dali vědět, že sbíráme použité brýle, a tak nám je nosili do čtyř poboček na jižní Moravě, pomáhali nám ale i ze Slovenska, někteří nám brýle posílali. Dohromady jsme jich sebírali asi šest set,“ představuje proces sbírky optička.
Ne všechny brýle však byly použitelné a proto se musely upravit. Těch kvalitních pak byly přibližně tři stovky – větší část tvořily brýle dioptrické, nechyběly ale ani brýle sluneční. Nejen, že hustopečská výprava předala kompenzační pomůcky potřebným, ale zároveň se jim velmi intenzivně věnovala. Proběhlo důkladné měření zraku a následně výběr nejlépe padnoucích brýlí. Protože se nepodařilo rozdat veškeré množství brýlí, vyškolili dobrovolníci jednoho z obyvatel k tomu, aby byl schopen se o lidi s omezenou ostrostí zraku postarat. Celkem pomáhali na pěti místech.
„Mým úkolem bylo zřídit pět stanovišť na místech, kde ještě nedorazila ani elektřina – musel jsem zjistit, kde vychází sluníčko, kde zapadá, aby obyvatele neoslňovalo a dal se tak kvalitně změřit jejich zrak,“ popisuje Jan Gavlík.
O celou tříčlennou výpravu bylo po celou dobu poněkud náročného pobytu náležitě postaráno, a i přes skromné malawské podmínky byli dobrovolníci zahrnuti nevídaným luxusem. Kromě znalosti některých základních slov z čičievského jazyka a hřejivého pocitu z dobře odvedené práce si všichni dobrovolníci přivezli domů nespočet skvělých zážitků a africké energie, která je naplňuje do dnešních dnů.
-slam-

odebírejte přes RSS