Ve městě i okolí přibudou odpočinková místa

24. 6. 2020 · 2 minuty čtení · 15 fotografí · 1 video
Téma Z města

Nejen mandloňové sady či Křížový vrch může v létě nabídnout příjemný kousek stínu a voňavých rostlin. Menší zelené plochy jsou naplánovány také přímo do centra a vedení města při jejich budování spoléhá i na iniciativu občanů a spolků. Koronavirová krize totiž zelené projekty bohužel odsouvá tak trochu na vedlejší kolej.


„Projektů máme spoustu. Momentálně se dokončuje areál Pavučiny a víme, že jsme získali finance i na výsadbu stromů a keřů v areálu Formanky. Myslíme si, že pár stromů se nám podaří vysadit i v okolí autobusového nádraží a na parkovišti u supermarketu Coop na Bratislavské. Bohužel ale zasadit cokoliv po městě je celkem problém, protože město je dost zasíťované a všechna vzdušná vedení se překládají do země. Proto ani projektanti v těch oficiálních návrzích nikdy nenavrhnou výsadbu v blízkosti kabelů,“ začíná vypočítávat plánované projekty místostarosta Bořivoj Švásta.

Vhodná místa se však najít dají. Připravený projekt sídelní zeleně už čeká na realizaci v ulici Generála Peřiny a okolí. „Žádost o dotaci na tuto zeleň je teď u poskytovatele, tak uvidíme, jak dopadneme. Spolu s tím chceme řešit i ulici Starovickou. Tam máme dva pozemky, které dočasně sloužily jako odkládací prostor při stavbách, ale dnes už je to vyklizené a chceme tam vybudovat menší klidovou zónu - pěšinky, alej, stromy, houpačky a podobně. Momentálně se vyřizuje stavební a územní povolení, chceme najít i vhodnou dotaci,“ vysvětluje Švásta plány v okolí nové zástavby.

Nového řešení se dočká třeba i prostor před kinem, kde vznikne vhodnější prostředí pro letní zahrádku místní kinokavárny. „I na toto místo máme vypracovaný projekt, který je ale na tuto dobu příliš megalomanský, takže jsme požádali o pomoc Ing. Veroniku Hukovou, která s námi spolupracovala i na areálech Křížového vrchu a Pavučiny. Máme v plánu odclonit toto místo od hlavní komunikace pomocí stromků a keřů.“

Vedení radnice vítá i iniciativu občanů a spolků, kterým nejsou prostory města lhostejné a chtějí přiložit ruku k dílu. „My to velmi vítáme, je to potřeba. Potkal jsem člověka, který by rád obnovil mokřady směrem na Starovičky. A spolupracujeme momentálně s panem Lubomírem Ivičičem, který nad hřbitovem renovuje starou vodní nádrž a na jejím vrcholu vybudoval vyhlídku na město, což je další hezké zastavení třeba po cestě k mandloním,“ těší se místostarosta na další podobné iniciativy. Při jejich realizaci není potřeba oficiálních dokumentů nebo žádostí, stačí se poradit třeba na odboru životního prostředí. 

Této výhody využívají třeba Všehoschopní, kteří už mají na svědomí několik lokalit nově vysazených stromů a odpočinkových míst - vše po předchozí domluvě. Město ale takto jednat nemůže a musí dodržovat oficiální postupy, obzvláště pokud usiluje o dotaci.

K delším procházkám pak kromě mandloňových sadů či Křížového kopce bude možné opět vyrazit i k rybníkům. Pro jejich obnovu se konečně podařilo najít možnou cestu. „Potkali jsme se se zástupci Povodí Moravy a jistá cesta se rýsuje, protože Ministerstvo zemědělství vyhlásilo výzvu na malá vodní díla, takže věřím, že do dvou let se podaří i s naším předním rybníkem něco udělat.“ -nov-


odebírejte přes RSS