Vedení města udělilo čestné pocty významným osobnostem

2. 10. 2018 · 2 minuty čtení · 13 fotografí · 1 video

V rámci oslav stého výročí vzniku samostatné Československé republiky se ve čtvrtek 27. září, v předvečer svátku sv. Václava, udělovaly ceny starostky, ceny města a čestné občanství. Tato čestná pocta významným osobnostem se v obřadní síni radnice konala po pěti letech. „Myslím si, že výběr tohoto data posiluje atmosféru předávání ocenění,“ uvedla starostka Hana Potměšilová. Osobnosti nominovali zastupitelé, komise rady města i veřejnost. Výsledkem je devět laureátů. „Cenu starostky města získalo celkem pět občanů, cenu města Hustopeče tři a čestné občanství udělujeme dnes in memoriam Janu Obšilovi,“ upřesnila Potměšilová.


Ceny starostky města získali: Růžena Hrabalová za přínos v oblasti divadla a práci se seniory, manželé Marie a Jaroslav Semerádovi za práci s mladými házenkáři, fotograf Zdeněk Bažant za přínos v oblasti tvorby fotodokumentace a rovněž za pozici předsedy Fotoklubu Hustopeče, Soňa Nezhodová za dlouholetý přínos regionální historii a muzejnictví a Spolek Všehoschopných za pořádání akcí všeho druhu a podporu dobročinných projektů. „Mám velikou radost, protože už jsem v pozdním věku, a když jsem slyšela všechny věci, které jsem udělala, tak si říkám, že to stálo za to,“ neskrývala dojetí Hrabalová. Spokojenost cítili i manželé Semerádovi, kteří mají velký podíl na tom, že se hustopečským házenkářům daří. „Máme radost, že si lidí vzpomněli na naši činnost a kolik jí věnujeme času,“ řekl Semerád.
Součástí ocenění byla i finanční odměna, se kterou si recesistický Spolek Všehoschopných ihned věděl rady. Vždyť, co v Hustopečích nejvíc chybí? Kadibudky! „Jedna by měla být v mandloňovém sadu a druhá opět na cestě směr Starovice, kde nahradí původní, rozbitou. Víme totiž, že byla funkční, že se plnila. Zvážili jsme to, a pak jsme zjistili, že to váží 19,5 kg. Což je opravdu dobré, tak ji tam postavíme zase,“ prozradil plány předseda spolku Mirek Vodák.
Ceny města Hustopeče získaly tři osobnosti: Bohumila Defeldová za dlouholetou práci předsedkyně místní organizace Svazu tělesně postižených, Josef Babáček za osvětovou činnost na poli válečné historie a dar militarií městskému muzeu a Jaroslav Šponer za přínos v oblasti sportu. Čestné občanství získal hustopečský rodák Jan Obšil, který proslul prací scénografa i vlastní malířskou a kreslířskou tvorbou. „Měl by z toho jistě radost. Pamatuji si ho jako velice noblesního džentlmena, opravdu prvorepublikového střihu, vždy laskavého. Byl to člověk velmi nadaný, dokonce v rodinném archívu máme dopis vlastní rukou Maxe Švabinského, kde ho zmiňuje jako svého nejlepšího žáka,“ popsal Obšila jeho vnuk Lukáš Obšil.
Slavnostní ceremoniál doplnil básní i hudebním doprovodem student Matyáš Kyncl, se kterým si řada návštěvníků s chutí zazpívala.

-ves-

 

odebírejte přes RSS