Veřejné osvětlení s novými LED lampami

13. 10. 2022 · 1 minuta čtení · 2 fotografie · 1 video
Téma Z města

Alšova, Údolní, Komenského, Brněnská, Generála Peřiny, Tyršova a další ulice města byly v uplynulých týdnech osázeny novými lampami veřejného osvětlení. Do konce roku město vymění především kvůli úsporám energií celkem 422 pouličních svítidel. 


Dotační titul Efekt hradí 80% pořizovacích nákladů do výše 5 milionů korun, v letošním roce město doplatí necelý milion. O dotaci je možné žádat opakovaně každý rok. „Do konce tohoto roku stihneme dokončit práce, proto příští rok můžeme žádat znovu. Snad budeme opět úspěšní,“ věří starostka Hana Potměšilová.

Hustopeče získají moderní úsporné lampy, které v těchto dnech instaluje společnost ČEZ. „Jsou to moderní LED svítidla, která se vyznačují vyšší svítivostí, zvyšuje se bezpečnost na komunikacích, eliminuje se rušivé světlo do okolních budov. Navíc jsou připraveny na umístění řídícího modulu pro případ, že by město chtělo rozšiřovat inteligentní síť Smart City,“ popisuje Petr Šebesta, vedoucí odboru realizace společnosti ČEZ.

Největším přínosem pro Hustopeče však zůstává, že se rapidně sníží roční náklady na provoz a servis veřejného osvětlení. „Výchozí spotřeba v Hustopečích je přes 170 MWh ročně, ale díky této výměně se dostaneme na odhadovaných 40 MWh. Navíc není potřeba dalších přídavných servisních úkonů,“ dodává Šebesta.

Pokud se městu podaří získat dotaci i příští rok, znamenalo by to, že Hustopeče budou mít kompletně obnovenou celou soustavu veřejného osvětlení. „Myslím si, že v Hustopečích je už pěkně vidět, kde jsou nová světla instalována, že si toho občané všimli. My si pak všimneme těch úspor, které očekáváme,“ zhodnotila starostka. -nov-

odebírejte přes RSS