Vesnicí roku Jihomoravského kraje jsou Morkůvky

31. 7. 2019 · 1 minuta čtení · 31 fotografí · 1 video

Morkůvky letos vyhrály soutěž Vesnice roku Jihomoravského kraje. Desetičlenná porota ohodnotila přínos mládeže k uchování i rozšíření místních tradičních krojů, otevřenost a stmelenost obyvatel, spolkovou činnost a aktivní kulturní život.

„Vítězství jsme nečekali, ale máme z něho obrovskou radost. Před dvěma roky jsme získali Bílou stuhu za práci s mládeží a teď se povedlo prvenství, Zlatá stuha. Je to práce nejen moje, ale všech lidí i bývalého zastupitelstva, na jehož činnost jsme navázali,“ neskrývala nadšení starostka obce Brigita Petrášová.
Slavnostní předávání se uskutečnilo v Morkůvkách v sobotu 27. července a zúčastnil se ho i hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek. „Této obci jsem to přál, paní starostku znám, vím, že je pracovitá, že si to odmakala. Myslím si, že Morkůvky mají šanci i v celostátním kole. Titul Česká vesnice by se mohl po 15 letech vrátit na jižní Moravu,“ povzbudil místní Šimek.
Ocenění si odnesli i zástupci dalších obcí. Zelenou stuhu získaly Velatice za péči o životní prostředí, Bílá stuha, za činnost mládeže, putovala do Kostelce. Modrou stuhou se chlubí Násedlovice za udržování tradic, folklóru a vztah ke sportu. Petrovice dosáhly na Oranžovou stuhu za spolupráci obce se zemědělským subjektem.
Morkůvky míří do celostátního kola, které se v obci uskuteční 7. září. „Program připravujeme, těšíme se, jak ho předvedeme, a budeme doufat ve vítězství,“ dodala odhodlaně Petrášová. Soutěž vesnice roku se koná od roku 1995 a založil ji Spolek pro obnovu venkova. Komise hodnotí společenský život, aktivity občanů, péče o veřejná prostranství, přírodní prvky a zeleň, koncepční dokumenty i připravované záměry. Morkůvky letos uspěly v konkurenci dalších 17 obcí.
-hrad-

odebírejte přes RSS