Vinaři VOC Hustopečsko zatřiďovali svá vína

20. 4. 2023 · 1 minuta čtení · 6 fotografí · 1 video
Téma Víno

Jižní Morava je doslova protkána vinařskými spolky všeho druhu. V poslední době jsou však na vzestupu ty, které nabízí vína originální certifikace, tzv. VOC. Na Hustopečsku jej založilo dvanáct vinařů a letos poprvé zatřídili svá vína. 


Víno originální certifikace (VOC či V.O.C.) jsou dle vinařského zákonu relativně novou, mladou kategorií založenou na románském systému zatřídění vín. Toto víno musí odpovídat minimálně požadavkům na jakostní víno, avšak nepodléhají státnímu zatřiďování. Tento úkol je na samotném sdružení vinařů. Právo udělit označení VOC na jednotlivá vína vzniká na základě povolení Ministerstva zemědělství. „Pro konzumenta by to měla být známka kvality. Tato vína poznáte podle označení na etiketě, ale aby toto označení konzumenti poznali, to bude ještě věc osvěty,“ vysvětlil zakladatel sdružení Josef Vrátil. 

Jako typické pro Hustopečsko byly vybrány čtyři odrůdy. Z bílých je to Ryzlinky Rýnský, Veltlínské zelené a Tramín Červený, z červených pak Modrý Portugal. Pětice certifikovaných degustátorů zatřiďovalo 14 vzorků vín podle stanov VOC Hustopečsko. „Ve stanovách máme přesně popsáno, jak mají vína chutnat, vonět, ale také třeba jak postupovat při jeho výrobě,“ přiblížil Vrátil.

Podobná zatřiďování mají vinaři v plánu každoročně a slibují si od něj především větší zájem o vína z Hustopečska. „Všechna VOC stojí před velkým úkolem, a to přiblížit zákazníkům vína svých lokalit a to je běh na dlouhou trať. Ale třeba v našem spolku jsou nejen vynikající vinaři, ale především dobří lidé, které to všechno baví, takže pomalu postupujeme dál,“ usmíval se Vrátil. -nov-

odebírejte přes RSS