Víno a mandlovka sbližují. Hustopečští vyrazili do Milevska.

1. 8. 2022 · 1 minuta čtení · 15 fotografí
Téma Kultura
V roce 2019 uzavřely jihočeské Milevsko a jihomoravské Hustopeče partnerství. Tehdy poprvé přivezli Moravané do Milevska své vinaře, výrobky z mandlí, navazující na hustopečskou tradici mandloňových sadů, a hlavně moravskou muziku, cimbálovku a zpěváka Jožku Šmukaře, který je v Hustopečích doma. 

V sobotu 30. července se konal už čtvrtý ročník Dne vína a mandlí. Do amfiteátru Domu kultury v Milevsku přišlo určitě přes tisíc lidí. Potkávali se, bavili se. Víno a mandlovka zkrátka sbližují. I svatý Petr držel nad Milevskem ochrannou ruku.

Program zahájila show Pietra Falconeho, krojovaná Hustopečská chasa předvedla Moravskou besedu a aby Jihočeši nezůstali pozadu, pozvali Milevští soubor Lužničan z Plané nad Lužnicí, aby na oplátku zatančil Českou besedu.

Zpěvák Jožka Šmukař s cimbálovkou potěšil známými moravskými a třeba i valašskými písničkami, každou chvíli se s někým zdravil nebo fotil, v Milevsku má už plno přátel, protože tak jako Hustopeče vozí do Milevska víno a mandle, Milevští jezdí na výlety do Hustopečí a také vítají hosty z Moravy na vyhlášeném milevském masopustu s maškarami. Tohle partnerství se zkrátka povedlo.

Jako pokaždé přijela s moravskou výpravou starostka Hustopečí Hana Potměšilová, která si získala srdce Milevšťáků i svou bezprostředností, s jakou občas zaskočí na pódium a s Jožkou Šmukařem zazpívá.

Moravané opět přivezli dobrou náladu a setrvali až do večerní show skupiny Abba revival. 

Zdroj: Milevské noviny.

odebírejte přes RSS