Vládu nad městem převzal perkmistr a mázhausy začaly nalévat burčák

6. 10. 2017 · 2 minuty čtení · 15 fotografí · 1 video
Téma Kultura

V páteční podvečer zazněly z věže radnice uvítací fanfáry a nic nebránilo tomu, aby mohl víkend plný burčáku, hodování a zábavy začít. Středověkou atmosféru naladili komedianti s flašinetem, kteří předvedli žonglování a svůj repertoár kramářských písní. Po nich se pódia ujala Horenská rada, provázená početnou družinou složenou z Burčákových policistek, chrabrých rytířů a Burčákového unijního sboru. Starostka Hana Potměšilová se zapojila do burčákové recese a do nedělní poledne předala vládu nad městem Perkmistrovi Zdeňku Sedláčkovi.


První cesta Horenské rady vedla k soše kvasinky vinné, které vděčíme za možnost osvěžovat se burčákem a vínem. Pronesena byla moudrá slova a všichni přítomní si s chutí zazpívali Burčákovou hymnu Výše číš. Poté družina konečně vyrazila otevřít mázhausy a zkontrolovat kvalitu nabízeného moku ve všech 16 nalévárnách. Dohlížela na přísná pravidla a za jejich porušení dostali mázahusníci tvrdé tresty. Její cesta vedla i k Miroslavu Trčkovi, jehož mázhaus byl zvolen jako nejlepší mázhaus roku 2016. Na celý víkend má připraveno 800 litrů burčáku osvědčených odrůd – Muškát oděský, Ryzlink rýnský a Frankovka rosé. Uvidíme, jestli se mu i letos podaří obhájit prvenství, ostatní mázhausníci jsou poctivě připraveni. Glejt nalévat burčák nakonec dostaly všechny mázhausy a nic už nebránilo veselému ochutnávání sladkého burčáku.
Od 20.00 hodin byla připravena zábava i pro nejmenší. Diváci dechberoucí ohňové show zaplnili Dukelské náměstí. Pánové ukázali, že se nebojí ohně, hřebíků, nožů ani skla. Oproti loňskému roku dorazil do Hustopečí podzim a s ním spojené střídání deště se sluncem a chladné počasí. Návštěvníkům to ale náladu nezkazilo. „Přijeli jsme z Blanska a moc se nám tu líbí. Hlavně oceňujeme unikátní atmosféru,“ vyjádřil se jeden z nich. 
Mnoho lidí vítalo i komorní atmosféru, kterou nabízelo nádvoří domu U Synků. Byla zde připravena ochutnávka vína místních vinařů a k poslechu hrála cimbálová muzika Grajcar.
Tečkou za pátkem byl skvělý koncert kapely Monkey Business. Funky muzikanti předvedli, proč jsou hvězdou na české scéně již řadu let. Frontman Matěj Ruppert se přiznal, že není příznivcem burčáku, ale že si „hustou péči“ v Hustopečích užil. „Jsem spíš pivař, protože ve víně se nevyznám a neumím ho pít. Dnešní koncert se mi moc líbil, skvěle jsme si zahráli. Bylo úplně narvané náměstí a to se vždy hraje dobře,“ řekl Ruppert. Příznivci kapely se mohou těšit na novou desku. „Roman už udělal 15 nebo 20 skvělých písní, ale nám trvá velmi dlouho, než je otextujeme. I na deváté desce se s tím pereme, ale budeme se snažit, aby deska byla co nejdříve,“ dodal.
Závěrečná fanfára ukončila zábavu na Dukelském náměstí a návštěvníci, které nezmohl burčák, se přesunuli do mázhausů i do vinařské uličky Na Hradbách.

FOTOGALERIE

-ves-

 

odebírejte přes RSS