Vlašák Kamila Prokeše šampionem Velkopavlovické podoblasti

14. 10. 2020 · 2 minuty čtení · 8 fotografí · 1 video
Téma Víno

Jednadvacátý ročník Salonu vín – národní soutěže vín, nejvyšší a největší soutěže vín v České republice, se do historie zapíše nejen rekordním počtem vzorků, ale i zrušenými výstavami a dalšími obtížemi spojenými s pandemií koronaviru. Šampioni jednotlivých podoblastí však o svá ocenění nepřijdou. Vítěz naší, Velkopavlovické, si cenu vyzvedl za skromných podmínek v prostorách kinokavárny před zraky své rodiny.


„To vyhlášení mělo proběhnout více slavnostně během Burčákových slavností, na kdy byla naplánována i výstava a degustace všech vzorků, ale bohužel to nebylo možné. Samotné hodnocení však proběhlo úspěšně ve Valticích a vítězem se stalo vinařství Kamila Prokeše,“ představila produkční Jana Unčovská.

Konkrétně Ryzlink Vlašský 2018 pozdní sběr z Velkých Němčic uspěl v konkurenci více než 800 přihlášených vzorků a zaslouženě si odváží nejen diplomy a plakety, ale i zbrusu nový barrique sud z dubového dřeva. „Je to typický vlašák s tou citrusovou vůní i mineralitou. Věřil jsem mu, ale s oceněním jsem moc nepočítal,“ představil svého vítěze sám Prokeš.

Do prvního kola finálového hodnocení celé soutěže postoupilo rekordních 1546 vzorků a druhé kolo je naplánováno na konec listopadu. „Věříme, že se nám podaří v těch nastavených podmínkách zorganizovat práce a celé hodnocení nastavit tak, abychom bezpečně, kvalitně a zodpovědně vybrali ta vína, která do salonu patří,“ vyjádřil mírné obavy prezident Svazu vinařů České republiky Tibor Nyitray, který ocenění v Hustopečích předával.

Na samotnou práci vinařů koronavirová pandemie výraznější vliv nemá a milovníci vína tak o svůj oblíbený nápoj určitě nepřijdou. „Život vinaře pandemie ovlivnila tak, že na vše bylo více času, protože nám odpadly ochutnávky a akce. Ale ta cyklická práce ve vinici i ve sklepě musí každý rok probíhat stejně a tak se dělo i letos,“ krčí rameny Prokeš.

„Koronavirus tu nebyl a nebude. Vinaři tu byli a budou. Budeme bojovat o ten náš prostor na Zemi, aby vína byla na stole v dobách dobrých i zlých a věřím, že spousta lidí si tady ten trochu depresivní čas zpříjemní se sklenkou dobrého moravského vína,“ neskrývá naděje v české spotřebitele Nyitray. -nov-

odebírejte přes RSS