Volnočasová činnost mládeže může přinést nepříjemnosti

12. 6. 2020 · 2 minuty čtení · 3 fotografie · 1 video
Téma Z města

Teplé dny a zkrácené vyučování ve školách bohužel vylákalo do ulic města i znuděnou omladinu, která svou energii vybíjí ne zrovna vhodným způsobem. Zůstávají po nich utržené okapy a hromosvody, graffiti a poházené odpadky. Mnohem vážnějším problémem však zůstává, že svým chováním ohrožují především své zdraví.


V našich reportážích vás zpravidla informujeme o investicích, školách, zeleni či kulturních akcích. Ne vše však může být pozitivní a zalité sluncem. I v Hustopečích se stávají nepříjemnosti a o jedné z nich vás chceme dneska informovat. Vyrazili jsme k místní sportovní hale a popovídali si se zástupci města o tom, co je momentálně trápí.

„V souvislosti s vyhlášením nouzového stavu došlo i k omezení školní docházky. Tím pádem došly děti o mimoškolní aktivity, kroužky, školy v přírodě a začaly se bavit po svém. Pro nás to bylo těžké období, protože mládež začala sprejovat fasády. Mladí se začali scházet na sportovních zařízeních, hřištích, a to se neobešlo bez ničení majetku,“ popisuje problém Robert Novák, který má na starosti krizové řízení města Hustopeče.

Nejvýraznější je sprejerství, kdy mládežníci poškodili fasády jak soukromých, tak městských objektů. Novák z Krizového připojuje jednu důležitou věc: „Chci upozornit, že sprejerství je vždycky trestním činem. Jedná se o poškození cizího majetku a toto je vždy řešeno orgány činnými v trestním řízení jako trestný čin.“

Zástupci města však nechtějí házet všechny do jednoho pytle. „Tato činnost se  podle našich poznatků je výtvorem několika jedinců. V žádném případě se nejedná o všechny hustopečské děti paušálně. Většina děti studovala a plnila si své povinnosti, ale i v tom množství se nalezli někteří, kteří dělají paseku,“ zakončuje povídání Novák.

Ředitel SPOZAM apeluje na mládež, aby nevyužívali střech sportovní haly a přilehlých areálů k tomu, aby na nich provozovali své aktivity. „My tyto prostory nedokážeme a nemůžeme zabezpečit mechanicky, protože se jedná o únikové prostory, které musejí být kdykoliv přístupné,“ říká Aleš Proschek.

Nejedná se jen o to, že jejich přítomnost je nelegální, ale je to také velice nebezpečné. „Ty střešní prostory k tomu svádí, protože jsou rovné, ale jsou pokryty proti úderu blesku a jsou tam ukotveny dráty. Přes tyto dráty přeskakují a dochází k jejich narušení. Může samozřejmě dojít i k velmi vážnému poškození zdraví dětí, které tyto plochy využívají,“ varuje Proschek.

Tento problém město vnímá citlivě, proto budou přijata odpovídající bezpečností opatření. Na závěr bychom rádi dodali, aby rodiče dbali na to, kde jejich děti tráví volný čas.

„Byl bych rád, kdyby si mladiství a rodiče uvědomili, že se jedná o trestný čin se svými následky a je škoda si ničit prázdniny něčím, co k tomu nepatří “ dodává Proschek.

-vyh-

-nov-

56452

56451

56450

odebírejte přes RSS