Výbuch Flagy. Záchrana se cvičila přes počítač

17. 10. 2013 · 1 minuta čtení · 3 fotografie
Hasiči, policisté, ranění, stovky evakuovaných. V plnírně plynu Flaga vybuchla cisterna. Naštěstí jenom ve virtuálním světě. Hustopečský štáb krizového řízení si mohl záchrannou akci vyzkoušet nanečisto ve speciálním počítačovém programu. Nový způsob výcviku si hustopečští vyzkoušeli jako první v republice. Obyvatelé Hustopečí a okolí už tak mohou spát o něco klidněji.
„Jedná se o první cvičení, kdy nahrazujeme reálnou situaci a reálné nasazení sil a prostředků, jako jsou hasiči, záchranná služba nebo policisté,“ popsal úterní dění na městském úřadu v Hustopečích řídící cvičení Drahomír Hausner. „Toto cvičení je uspořádáno jako ukončení projektu, který probíhal asi 3 a půl roku a je částečně financován jako výzkumný úkol z peněz ministerstva vnitra,“ doplnil Milan Doležal, ředitel firmy, která speciální počítačový program vyvinula.
Městský úřad v Hustopečích se tak na pár hodin proměnil v řídící středisko hasičů, policie, záchranné služby a dalších institucí. V jednacím sále zasedal krizový štáb Hustopečí a pro diváky byl připravený i improvizovaný kinosál, kde mohli v 3D animaci sledovat celou záchrannou akci.
Nacvičit takovou situaci je v reálu téměř nemožné, náklady  by šplhaly do milionů. V průmyslové zóně by se například musela odstavit výroba.  Hustopečští si nový program mohli vyzkoušet jako úplně první. „Na rozdíl třeba od vojenských štábů, které spolu pracují dennodenně, členové štábu krizového řízení mají každý svoji činnost v běžném životě, ať jsou to magistráty, městský úřad, hasiči nebo záchranka, ale v případě většího neštěstí musejí spolupracovat. A to se nestává denně. Musejí proto někde nacvičit komunikaci,“ zmínil hlavní přínos nového programu Doležal.
Více informací přineseme v Hustopečském magazínu č. 231. Vychází v pátek 18.10.2013. Sledujte nás!
(Text a foto: Jana Langová) 
[caption id="attachment_6728" align="alignnone" width="700"] Krizový štáb Hustopečí. Foto: Jana Langová.[/caption]

[caption id="attachment_6730" align="alignnone" width="700"] Výsledky rozhodnutí krizového štábu mohli sledovat diváci v 3D animaci. Program k výcviku by se dal přirovnat k počítačové hře. Foto: Jana Langová.[/caption]
odebírejte přes RSS