Vyčištění koryta Štinkovky slibuje lepší průtok

14. 6. 2018 · 1 minuta čtení · 4 fotografie · 1 video
Téma Z města

Sucho posledních let lze nejlépe vidět na hustopečském zadním rybníku. Jeho jediný přítok, potok Štinkovka, do něj přivádí velmi malé množství vody. Z toho důvodu se nyní bagruje koryto potoka a čistí břehy. Práce má na starost firma, ale podílí se na ní místní rybáři, spolek Všehoschopných i město Hustopeče. „Koryto bylo čištěno naposledy před deseti lety a vytvořily se v něm nové nánosy. Snažili jsme se vytvořit přirozené podmínky, aby se voda dostala tam, kde je potřeba,“ sdělil místostarosta Bořivoj Švásta.


Současná údržba se týká pouze některých úseků. „Dohodli jsme se, že začneme u pramene a vyčistíme úsek, který byl v nejhorším stavu. Městské služby vyčistily koryto od náletů, s tím jim pomohli i rybáři i členové spolku,“ řekl Švásta. Největším problémem se ukázalo přemostění Štinkovky, které mělo ucpanou propust. „Zprůchodnit ji byl náš největší úkol. Velmi děkuji hasičům, díky kterým se to podařilo,“ dodal.
Výsledky se projeví nejdříve za rok. „Doufejme, že naše práce přispěje k tomu, že voda v rybnících bude. Štinkovka teče od začátku ledna do konce května, proto se změny teď neprojeví, ale v zimě snad naše snaha půjde vidět,“ řekl Mirek Vodák ze spolku Všehoschopných. K pramenu Štinkovky vede cesta vhodná pro cyklistky i kočárky a potok se dá přejít suchou nohou díky mostu, který zde postavili právě členové spolku. „Také jsme udělali u cesty tábořiště, které může využívat každý. Dokonce ho někteří lidé i posekají a uklízejí. To je skvělé, přesně takto by to mělo fungovat,“ dodal.
Celé koryto potoku Štinkovka patří Povodí Moravy, které aktivitu města i spolků uvítalo. „Slíbili nám, že se postarají o tok Štinkovky od hráze předního rybníka přes Hustopeče. Vyčištění se zrovna projektuje a příští rok by se mělo začít pracovat,“ uzavřel Švásta.

-ves-


odebírejte přes RSS