Výdejnu obědů na Nádražce zaplatí město

9. 6. 2022 · 3 minuty čtení · 1 video
Výdejna obědů pro Základní školu Nádražní. Projekt, který se táhne už bezmála sedm let se konečně dostává do závěrečné fáze. Po marných snahách získat na stavbu dotace se do realizace pustí samo město. 


S první myšlenkou na výstavbu výdejny obědů na ZŠ Nádražní přišla ředitelka Ivana Matějíčková už před sedmi lety. „Bohužel naše škola nemá dostatek kapacit na vybudování takového prostoru, proto jsme tehdy dali hlavy dohromady a přišli jsme s nápadem vybudovat jídelnu na zadním dvorku, který sporadicky využívala naše družina. Se stávající budovou se výdejna propojí vybouráním dveří v chodbě směrem k šatnám. Nakreslila se projektová dokumentace a začaly se shánět finance. Tou dobou nám však vyšla jiná dotace, která řešila bezbariérovost školy. Ta samozřejmě dostala přednost, takže po dokončení bezbariérových úprav a vybudování výtahu v roce 2020 jsme se opět pustili do hledání financí na jídelnu. Žádná dotace nevyšla a ani v rozpočtu města se nenašla potřebná částka, takže se výstavba neustále odkládala. V současné době však z rozhodnutí rady města k výstavbě dojde a náklady město proplatí. Stavět by se mělo začít v únoru 2023.“

Po konečném rozhodnutí o výstavbě se objevily otázky veřejnosti, proč se tedy výdejna nezačne stavět souběžně se supermarketem Coop, který už teď roste v těsné blízkosti školy. „Ta snaha zkoordinovat obě stavby tu samozřejmě byla. Z celkem pochopitelných důvodů se však investor supermarketu i zhotovitel stavby takového sloučení obávali. Jednak by se citelně muselo rozšířit staveniště, které by tak mnohem více zasáhlo do parkoviště před tržnicí, a jednak investor má jasně stanovený termín dokončení stavby, takže pokud by došlo k nějakému zpoždění, mohlo by docházet ke komplikacím i na naší straně. Těch rizik je tu opravdu dost,“ vysvětluje investiční technik Radek Krušina.

Jeho slova potvrzuje i výkonná ředitelka Jednoty, spotřebního družstva v Mikulově, Zuzana Petáková Kormanová, která tuto možnost s městem i zhotovitelem stavby komunikovala.

„Jsem rád, že nakonec zvítězil zdravý rozum a rozhodli jsme se nechat v klidu doběhnout jednu stavbu, aby mohla vyrůst druhá,“ shrnul jednání místostarosta Bořivoj Švásta.

S termínem je smířená i ředitelka Matějíčková. „Pro mě je podstatné, že jídelna bude, že to rozhodnutí padlo. Jestli se začne už dnes, nebo na jaře, to po těch letech už nehraje příliš velkou roli. Navíc je potřeba, aby stavba co nejméně narušila chod školy.“

Investice za bezmála dvanáct milionů korun se tak bude moci spustit po dokončení výstavby supermarketu. Vyroste v prostorách zadního dvorku a nabídne prostor pro 80 strávníků. Čtyři stovky žáků školy se tak budou muset v jídelně prostřídat. „Větší výdejnu udělat nemůžeme, nicméně si nemyslím, že to bude velký problém. Třídy končí výuku v různých časech, takže se tu dokážeme celkem pohodlně prostřídat,“ říká ředitelka školy Ivana Matějíčková.

Samotné jídlo se nadále bude vařit v jídelně ZŠ Komenského, odkud se bude převážet na Nádražku. S otevřením výdejny tak bude spojeno i hledání dalších pracovníků, kteří jídlo budou převážet a vydávat. I přes tyto další náklady je nová výdejna jediným možným řešením, protože na samostatnou kuchyni není v budově školy místo a jídelna na Komendě kapacitně nestačí. „Tu výdejnu prostě potřebujeme, protože na naší škole i na škole Komenského se stále zvyšuje počet žáků a už dnes je ta situace v časech obědů prostě neudržitelná. I když naši žáci chodí na obědy v časových rozestupech, stejně se nakonec sejdou v té dlouhé frontě, která mnohdy stojí až ven. Takhle to dál nejde. Minimálně pro naše nejmenší děti potřebujeme zajistit obědy přímo na škole, vždy´=t jsme snad jediná škola široko daleko, která vlastní jídelnu nemá, to už v dnešní době prostě není možné,“ uzavírá Matějíčková. -nov-

 

odebírejte přes RSS