Výstava fotografií nabádá k vnímání přírody

10. 9. 2019 · 1 minuta čtení · 4 fotografie · 1 video

Hustopečské muzeum se chlubí další výstavou. Tentokrát se jedná o pětapadesát fotografií, jejichž autorem je osobitý Lubomír Mikš pocházející z Brna. Výstava nese název „Šel poutník krajinou“ a k návštěvě zve až do poslední zářijové neděle.


„Řada lidí chodí do přírody – na výlety, na kola – ve skupinkách, hovoří spolu, dozví se spoustu informací o sobě i o svých blízkých, ale nevidí, kudy jdou. Poutník musí tiše jít a dívat se, teprve potom může odhalit kouzlo přírody,“ vysvětluje název výstavy autor Lubomír Mikš.

Slavnostní vernisáž, kde nechybělo klavírní vystoupení nadaných žákyň Základní umělecké školy, ani bohaté pohoštění pro všechny hosty, proběhla 8. září. První výstavní místnost, kde se úvodního slova kromě autora Mikše ujal také pan Jiří Teplý, bývalý starosta Hustopečí, který s myšlenkou udělat výstavu právě v tomto městě přišel, praskala ve švech. Fotografa přišel podpořit nespočet jeho přátel a milovníků umění a poetického cítění.

Autor o svých fotografiích začal skromně. Nepovažuje se za specialistu, spíše si vychutnává sílu okamžiku. „Chci zachytit krásu přírody, kouzlo okamžiku, který je právě teď, když se díváte na tu skupinu stromů, pole nebo les, ve kterém se vlní vítr, nebo který prozařuje sluníčko – to jsou opravdu jen chvilky. A ta chvilka je většinou pryč ještě dřív, než zmáčknete spoušť,“ vysvětlil svůj fotografický záměr Mikš.

Jedná se již o jeho třetí výstavu. V Hustopečích vystavuje poprvé, dříve se ukázal vždy jen ve svém domovském Brně.

Na fotografiích zachycuje převážně krásy naší vlasti, jako je Vysočina, Jeseníky nebo Orlické hory. Některé pochází i z blízkého zahraničí Rakouska nebo Slovenska.

 -slam-

odebírejte přes RSS