Výstava matky a syna vás vrátí do dětských let

30. 9. 2022 · 1 minuta čtení · 4 fotografie · 1 video
Téma Kultura

Prostým slovem Obrazy pojmenovali svou výstavu v Městském muzeu a galerii Hustopeče malíři Vlasta Švejdová a Petr Lorenz. Jedná se o vůbec první společnou výstavu známé ilustrátorky a jejího syna a k vidění bude v galerii do konce října. 


Obrázky Vlasty Švejdové má většina z nás spojené s dětskými knížkami jako Honzíkova cesta nebo Dětský slabikář. Ilustrovala pohádky, učebnice, obaly na CD a věnovala se dokonce i animovanému filmu. Dnes už se zaměřuje pouze na obrazy – olejomalby, perokresby a litografie. Její syn se naopak věnuje velkoformátovým plátnům. „Syn už nějakou dobu dělá i menší formáty, tak jsem ho oslovila s tím, jestli by se mnou nechtěl vystavovat právě tady v Hustopečích, protože to tu mám moc ráda. Sama jsem tu vystavovala už před osmi lety a miluji tyhle renesanční prostory, ale moje obrázky jsou malé a nezaplnila bych to tu,“ vysvětlila oblíbená malířka. 

Malířské techniky obou autorů jsou natolik rozdílné, že po příchodu do galerie na první pohled rozeznáte, které obrazy malovala maminka a které její syn. „Vybíráme si jiná témata. Na mých obrazech je spíše architektura, světlo, bezčasovost. maminka má pevné linie, stále vychází ze svých ilustrací. Jediné, co by nás mohlo spojovat je barevnost,“ vysvětluje syn Petr.

Jako maminka je Vlasta Švejdová hrdá na oba dva své syny, kteří se po jejích stopách vydali na uměleckou dráhu. „Myslím si, že oběma synům, kteří jsou umělci, jsem dala do vínku to, že umění není zadarmo. Celý život se hrbím nad obrázky, chce to trpělivost, pracovitost a určitou cílevědomost, a to oba synové mají,“ usmívala se paní Švejdová. -nov-

odebírejte přes RSS