Workshop v kině poradil, jak na stres

17. 4. 2023 · 2 minuty čtení · 8 fotografí · 1 video
Prostory malého sálu městského kina po delší odmlce našly své využití. V sobotu dopoledne jej obsadila paní doktorka Soňa Juricová s účastníky psychosomatického workshopu s názvem Jak neskončit v blázinci. 


Ten byl zaměřený především na pohybový aparát a učil, jak číst signály vlastního těla.“ Já jsem začínala na interně, protože to pro mě byla královna medicíny, ale byla jsem hodně nabušená a bylo tam málo času na pacienta – proto jsem přešla na rehabilitaci, a tam jsem si začala všímat, že svalové napětí je u pacientů při vyšetřování opravdu vysoké, když jsou ve stresu, nebo je něco trápí, a tak jsem se dostala psychosomatické medicíně,” líčí svou cestu paní doktorka Juricová.

Někteří lékaři se proti koketování s východní medicínou vyhrazují, jiní zase odsuzují západní přístup, který často řeší už vzniklý problém. Paní doktorka Juricová vidí potenciál v obou lékařských směrech. “My se navzájem potřebujeme, klasická západní medicína je skvělá a velmi dobře vymyšlená, akorát tam není prostor a čas pro ty psychosociální otázky. Takže my si s kolegy vycházíme vstříc, a tím, že jsem dělala na interně, tak jsem se spoustou těch lidí, co jsou teď obvodní lékaři, kardiologové, gastroenterologové a tak dál, v kontaktu a spolupracujeme spolu,” pochvaluje si doktorka.

Celý workshop trval čtyři hodiny a zahrnoval teoretickou i praktickou část. Nechybělo propojování východní a západní medicíny, ani relaxace v samotném závěru workshopu. A dokonce na něj dorazili i muži. “Ale většinou chodí spíš holky. Účast v Hustopečích je velká a úžasná a já jsem nadšená. Na workshopu to máme dnes namíchané, mám tu doktory i nedoktory, fyziology i učitele,” jmenuje účastníky doktorka Juricová.

Workshop Jak neskončit v blázinci není jediným, který má paní doktorka pod palcem. Jestliže byste se na některý rádi vydali, doporučujeme mrknout na stránky paní doktorky, kde najdete všechny potřebné informace k podobným setkáním. “Tenhle je vlajková loď, ten dělám nejčastěji a nejdéle, má ještě svoje pokračování, kde se ještě víc kreslí a jde se víc do těla a v plánu mám také gynekologický workshop, to zatím byla ochutnávka na Instagramu,” zve na své semináře i instagramový profil doktorka.

S psychosomatikou údajně pracovaly už naše babičky. Uspěchaná doba nás však zahltila informacemi, a tak zůstáváme pouze ve svojí hlavě. Jak naslouchat varovným signálům našeho těla učí paní doktorka nejen na workshopech, ale také ve své ambulanci, která má sídlo ve Zlíně. “Jsem atestovaná rehabilitační a psychosomatická lékařka a nepracuji na pojišťovnu, díky čemuž mám na pacienty čas tu hodinu hodinu a půl, a hlavně za mnou chodí lidi, kteří mají dlouhodobé bolesti zad, břicha, hlavy… a taky mě navštěvují ženy, které mají problémy s neplodností. Častým problémem jsou také atopické ekzémy, ulcerózní kolitidy a revma. Na začátku stojí poměrně dlouhá anamnéza vyšetření, vysvětluju a ukazuju nějaké propojenosti, a potom už pacienty buďto odesílám ke kolegovi psychiatrovi nebo k psycholožce a nebo za mnou můžou chodit na akupunkturu. Teď si dělám ještě si výcvik v psychoterapii, ale to bude až za 4 roky,” předesílá svoje plány doktorka. -slam-

odebírejte přes RSS