Z areálu nemocnice je jedno velké staveniště

16. 7. 2020 · 3 minuty čtení · 23 fotografí · 1 video
Téma Z města

Dostat se v posledních dnech k hustopečské nemocnici či poliklinice je poměrně složité. Hned několik krajských investic uzavřelo vjezdy i parkovací místa. Situace nebude lepší ani v budoucnu a návštěvníci se tak musí obrnit trpělivostí. Po dokončení prací na výjezdové záchranné stanici se začne stavět domov důchodců. 


Není tajemstvím, že Jihomoravský kraj, který je od roku 2015 vlastníkem Hustopečské nemocnice má s celým areálem velké plány. Své sliby o modernizaci už začal postupně plnit, což s sebou ovšem přináší i mnohá omezení a nepohodlí jak pacientů tak návštěv. 

„Co se týká vjezdů, tak nemocnice už dávno avizovala, že ta hlavní brána je uzavřena, nicméně zpřístupnila zásobovací vjezd z ulice Brněnská, kudy mohou návštěvníci vjet do dvora a na krátký čas tu i zaparkovat. I pro hůře pohyblivé je to nejjednodušší řešení, protože přímo ze dvora je k dispozici i výtah, takže mohou přijet, vyřídit si co potřebují a odjet,“ popisuje peripetie návštěvníků, kteří přijíždí k nemocnici autem starostka Hana Potměšilová.

Komplikovaný přístup do areálu má na svědomí především stavba nové výjezdové záchranné stanice, která začala v květnu loňského roku a je jednou z mnoha dalších, které kraj buduje po celém území tak, aby pokryly zákonem stanovené výjezdové časy. Investice v hodnotě 45 milionů korun je před dokončením. „Budova měla být již v červnu zkolaudována nicméně kvůli zdržení z objektivních důvodů došlo k posunu. Samotné spuštění provozu, které je naplánováno na září tohoto roku ohroženo nebude a těšíme se, až stanice začne naplno sloužit. Samotná budova je dvoupodlažní, v přízemí se nachází odpovídající zázemí pro vozidla a v patře najdeme pokoje pro lékaře i řidiče a společenská místnost. Posádky tu najdou zázemí, které je dneska už standardem pro záchranky,“ popisuje stavbu radní Jihomoravského kraje pro zdravotnictví Milan Vojta.

V průběhu výstavby zbrusu nové budovy však vyvstal další problém, který bylo potřeba začít ihned řešit. „Aktuálně řešíme rekonstrukci kanalizace, která se ukázala být ve velmi špatném stavu, takže kraj uvolnil asi 20 milionů korun tak, aby nová kanalizace sloužila i novým sociálním domům v ulici Žižkova následně i domovu důchodců, který se brzy začne stavět,“ vysvětluje situaci Vojta.

Právě výstavba nového domova důchodců a domova se zvláštním režimem, který vyroste v těsném sousedství polikliniky ještě více zkomplikuje už tak omezené parkování u nemocnice. Investice v hodnotě téměř 200 milionů korun je schválena a momentálně je ve fázi výběrového řízení na zhotovitele stavby. „Výběrové řízení poběží přes léto tak, abychom mohli za dva tři měsíce rozhodnout o dodavateli, předat mu staveniště a může se začít. Pokud to dobře půjde, a i kvůli dotaci a úvěru z Evropské investiční banky by to mělo proběhnout tak, aby byl domov v polovině roku 2022 uveden do provozu,“ popisuje nejbližší plány v okolí nemocnice Vojta.

Další menší investice probíhají průběžně tak, aby se Nemocnice Hustopeče stalo moderním zdravotnickým zařízením. „V současnosti je na pořadu dne řešení energetického hospodářství nemocnice, kdy jej chceme kompletně rekonstruovat metodou EPC, což znamená, že dodavatel si sám provedené úpravy zafinancuje a splácet si je bude z těch úspor. Takhle se nám to osvědčilo třeba v Nemocnici Břeclav, která byla i oceněna za postup tímto způsobem. Kromě toho jsme tu nedávno vyměňovali okna a u vstupu do nemocnice jsme instalovali termokamery, abychom mohli lépe monitorovat návštěvníky v případě zhoršení epidemiologické situace, které se očekává na podzim. Hodně investujeme do IT vybavení, což není na první pohled moc vidět, a budeme tu i bourat některé další nevyužívané budovy, takže celý areál nám prokoukne a to už vidět bude,“ těší se radní.

Starostka města i radní Vojta prosí návštěvníky nemocnice a polikliniky o zvýšenou opatrnost a trpělivost při pohybu v areálu nemocnice. -nov-

odebírejte přes RSS